Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-2000A nad Islandią

Lotnictwo wojskowe, 21 marca 2017

Kontyngent włoskich wojsk lotniczych strzeże przestrzeni powietrznej Islandii.

Podczas przelotu na Islandię włoskie Eurofightery były uzbrojone w pociski IRIS-T i AMRAAM. Samoloty przenosiły też dodatkowe zbiorniki paliwa / Zdjęcie: MO Włoch

W ubiegły czwartek z bazy lotniczej Grosetto wystartowało 6 samolotów wielozadaniowych F-2000 Eurofighter Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) ze składu 4° Stormo (Skrzydła) z Grosseto, 36° Stormo z Gioia del Colle i 37° Stormo z Trapani i 2 wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące KC-767A z 14° Stormo. Ich celem była baza wojskowa Keflavik na Islandii. W skład kontyngentu, oprócz pilotów i personelu technicznego z w/w skrzydeł wchodzą także kontrolerzy przestrzeni powietrznej z 22° Gruppo Radar i spadochroniarze z 16° Stormo, odpowiadający za ochronę bazy.

Włoski kontyngent został wysłany tam w ramach NATO-wskiej misji Interim Air Policing, noszącej kryptonim Northern Ice. Poprzednio F-2000A strzegły islandzkiego nieba latem 2013.

Pierwszy tydzień pobytu lotników na Islandii upłynie Aeronautica Militare na lotach zapoznawczych, wykonywanych pod nadzorem miejscowej Straży Wybrzeża. Następnie Włosi przejdą pod dowodzenie Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) w niemieckim Uedem, które będzie koordynować wykonywane przez nich misje. F-2000 powrócą do macierzystych baz w połowie kwietnia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.