Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lotnicy z Powidza w Akcji Serce

Lotnictwo wojskowe, 30 marca 2017

Wczoraj lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu wykonali swoją pierwszą w tym roku Akcję Serce.

We środę załoga samolotu PZL M28 Bryza z 33. BLTr. w Powidzu wykonała pierwszą w tym roku Akcję Serce / Zdjęcie: Marcin Sigmund

Tuż po godzinie 8:00 załoga w składzie: por. Wojciech Filipowiak, por. Dariusz Grodzki i mł. chor. Ernest Szpek wystartowała samolotem PZL M28 (nr takt. 217) do lotu na trasie Powidz – Katowice – Powidz. Poza załogą samolotu, swój udział w zakończonej przed godziną 12:00 misji mieli też technicy, personel naziemny, lekarze i kontrolerzy ruchu lotniczego.

Była to już 5. w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego – 4 poprzednie wykonały załogi transportowców C-295M z 8. BLTr. w Balicach. Najpracowitszy był dla nich 4 marca, kiedy to jednego dnia lotnicy z Balic wykonali aż 2 takie loty (Podwójna Akcja Serce, 2017-03-06).

Zainicjowane przez doc. Zbigniewa Religę i ówczesne Dowództwo Wojsk Lotniczych loty w ramach Akcji Serce rozpoczęły się w 1985 (30 lat Akcji Serce, 2015-11-05). W 1988 podpisano formalną umowę nieodpłatnego świadczenia przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych. Wówczas po raz pierwszy oficjalnie użyto nazwy Akcja Serce.

W 1990 umowę znowelizowano, wprowadzając częściową odpłatności za loty. W nocy z 6 na 7 lipca 2015 po raz pierwszy dowódcą załogi wykonującej lot w ramach Akcji Serce była kobieta – kpt. Katarzyna Stankiewicz, pilotująca M28 z 33. BLTr.

Obecnie loty w ramach Akcji Serce odbywają się na rzecz 5 klinik i specjalizują się w nich załogi z 8. BLTr., latające transportowcami C-295M i M28 oraz lotnicy z 33. BLTr. wykonujący te misje Bryzami. Dzięki trwającej ponad 30 lat współpracy lotników i transplantologów udało się do tej pory uratować życie kilkuset ciężko chorym pacjentom.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.