Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AgustaWestland strategicznym inwestorem w prywatyzacji Świdnika?

Przemysł zbrojeniowy, 05 września 2007

AgustaWestland (spółka grupy Finmeccanica) - jeden z największych na świecie graczy na rynku śmigłowcowym, dostawca floty przyszłych maszyn dyspozycyjnych prezydenta USA, od 11 lat partner polskiego lidera śmigłowcowego - PZL WSK-Świdnik - ogłosiła oficjalnie 5 września 2007, iż jest gotowa stać się przyszłym strategicznym inwestorem Świdnika, jeśli władze polskie potwierdzą swój zamiar prywatyzacji wytwórni.

Jak podano publicznie w Rzymie, inwestycja spółki AgustaWestland w Świdnik stworzyć ma podstawy podniesienia bardzo udanej ponad jedenastoletniej współpracy na kolejny wyższy poziom i zapewnić polskiej wytwórni długoterminowe możliwości rozwoju. AgustaWestland poinformowała przy tym, że znane i cenione na rynku możliwości i umiejętności techniczne Świdnika znakomicie pasują do jej bieżących i przyszłych strategicznych planów rozwojowych.

W oficjalnym komunikacie AgustaWestland czytamy, że korporacja i Świdnik są bardzo dumne z efektów swojej współpracy przemysłowej, którą zainicjowano w 1997, kiedy polska wytwórnia rozpoczęła produkcję kadłubów do śmigłowca AgustaWestland AW109 Power, delegując do tego przedsięwzięcia prawie 60 pracowników. Poważne inwestycje dokonane w następnych latach spowodowały, że Świdnik obecnie wytwarza kadłuby pięciu typów śmigłowców AgustaWestland: AW109 Power, AW109 LUH, AW119 Ke, AW139 i Grand.

W realizację programów współpracy spółek AgustaWestland i PZL WSK-Świdnik zaangażowanych jest ponad 1000 wykwalifikowanych pracowników polskiej wytwórni. Świdnik dostarczył już korporacji AgustaWestland ponad 650 kadłubów śmigłowców (500-tny przekazano uroczyście w czerwcu 2006). Obecnie produkcja kadłubów maszyn Agusta Westland w Świdniku osiąga tempo 12 miesięcznie. Współpraca z AgustaWestland przynosi obecnie Świdnikowi ponad 30% jego rocznych dochodów. Według najnowszych przewidywań wskaźnik ten może się poważnie zwiększyć w najbliższej przyszłości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.