Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finaliści Fly Your Ideas 2017

Lotnictwo cywilne, 13 kwietnia 2017

Airbus wybrał finalistów studenckiego konkursu na innowacyjne pomysły dla lotnictwa Fly Your Ideas 2017 (Pomysły z polotem).

Zwycięski zespół tegorocznej edycji Fly Your Ideas otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a zdobywcy drugiego miejsca – 15 tys. euro podczas finału na żywo, który odbędzie się w maju w Tuluzie./ Zdjęcie: Airbus

Airbus wybrał pięć zespołów studenckich, które będą konkurować w finale piątej edycji konkursu Fly Your Ideas (Pomysły z polotem). Radykalne koncepcje obejmują szeroką gamę innowacji, w tym alternatywę dla zdjęć satelitarnych, ulepszone kołowanie samolotów, pomysłowe sposoby przyjmowania pasażerów na pokład, nowe schowki na bagaż oraz nowy biznesowy model wykorzystania istniejących samolotów Airbusa.

5 zespołów reprezentuje 9 różnych narodowości i 8 uniwersytetów z Afryki, Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku i symbolizuje prawdziwą różnorodność, która jest kluczowym czynnikiem wpływającym na innowacyjność oraz wydajność. Studenci reprezentują też różnorodne dyscypliny, od nauk przyrodniczych do inżynierii i biznesu.

Nowatorskie pomysły wybrano spośród ponad 350 zgłoszeń na odbywający się co 2 lata, międzynarodowy studencki konkurs Airbusa organizowany we współpracy z UNESCO. Studenci musieli podjąć jedno z pięciu wyzwań wskazanych przez Airbusa z myślą o stworzeniu przyszłych zrównoważonych rozwiązań. Innowacje zaproponowane przez finalistów dotyczą alternatywnych modeli biznesowych, wrażeń pasażerów i operacji lotniczych.

Pięć zespołów – z Australii, Francji, Hongkongu, Nigerii i Wielkiej Brytanii – niebawem uda się do Tuluzy we Francji i spędzi tydzień w laboratoriach Airbus ProtoSpace, gdzie będą opracowywać prototypy, testować i wizualizować swoje koncepcje z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz indywidualnego doradztwa pracowników Airbusa. Pod koniec tygodnia zespoły zaprezentują swoje nowatorskie projekty i nowo opracowane prototypy przed ekspertami Airbusa oraz osobistościami z branży lotniczo-kosmicznej i świata akademickiego.

Pomysły konkurujące o finałową nagrodę to:

─ Lotnicza obserwacja Ziemi – Team SkyVision, Uniwersytet Surrey, Wielka Brytania. Radykalna koncepcja, która zmienia komercyjny samolot pasażerski w Urządzenie od obserwacji Ziemi poprzez zainstalowanie w dolnej części kadłuba sprzętu do monitorowania aktywności naziemnej podczas lotu. Jest to alternatywa dla zdjęć satelitarnych, która otwiera nowe możliwości w takich dziedzinach, jak analityka ekologiczna i urbanistyka.

─ Zwiększanie płynności i efektywności kołowania – Team Nevada, Uniwersytet im. Obafemi Awolowo, Nigeria. System kołowania, który wykorzystuje czujniki i algorytmy do zautomatyzowanej kontroli ruchu naziemnego, zarówno w wieży kontroli lotów, jak i na pokładzie samolotu, aby znacznie usprawnić ruch na lotniskach, a przez to ograniczyć emisje szkodliwych substancji.

─ Aplikacja mobilna Compact Luggage Strategy – Team PassEx, Institut d’Administration des Entreprises – IAE Tuluza, Francja. Rewolucyjny system przyjmowania pasażerów na pokład, który wykorzystuje aplikację mobilną czasu rzeczywistego, aby przypisać pasażerom status pokładowy według rozmiaru bagażu. System Compact Luggage Strategy (CLS) rozwiązuje problemy z przechowywaniem bagażu w schowkach nad fotelami, lokując pasażerów w samolocie w zależności od gabarytów ich bagażu.

─ Prywatny schowek na bagaż – Team DAELead, Uniwersytet Hongkoński, Hongkong. Pomysłowy projekt kabiny pasażerskiej, który umiejscawia prywatny schowek na bagaż pod nogami pasażerów, wykorzystując przestrzeń między podłogą kabiny, a sufitem ładowni.

─ Samolot pożarniczy na bazie A400M – Team Aquarius, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia. Modułowe rozwiązanie wykorzystujące środek gaśniczy w pojemnikach ciśnieniowych mocowanych do palet, które można szybko załadować do wojskowych transportowców Airbus A400M, aby przekształcić je w samoloty do gaszenia pożarów.

Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a zdobywcy drugiego miejsca – 15 tys. euro podczas finału na żywo, który odbędzie się w maju w Tuluzie. Airbus organizuje konkurs Fly Your Ideas od 2008 dla uniwersytetów i studentów z całego świata, aby stymulować innowacyjne pomysły na rzecz zrównoważonego lotnictwa oraz identyfikować okazje do rozwijania technologii we współpracy z akademickimi zespołami badawczymi. Konkurs uzyskał patronat UNESCO w 2012 (Multifun zwycięzcą Pomysłów z polotem, 2015-05-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.