Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Samoloty w służbie pogody

Lotnictwo cywilne, 01 maja 2017

10 specjalnie wyposażonych samolotów pełni dziś – w dniu Święta pracy – dyżur, by interweniować w przypadku problemów z pogodą w rejonie Moskwy. Chociaż prognozy przewidują, że niebo nad stolicą Rosji będzie zachmurzone w niewielkim stopniu, to nie można wykluczyć lokalnych opadów. Dysponujący odpowiednim sprzętem specjaliści monitorują więc sytuację w promieniu kilkuset kilometrów od Moskwy, by w wypadku konieczności wezwać na pomoc samoloty z grupy specjalnej. Mają one pełnić dyżur do późnego wieczora.

Załadunek środków używanych do rozpraszania chmur na pokład samolotu transportowego An-26. Do każdej operacji przygotowuje się ok. 50 t reagentów / Zdjęcie: TW Centr

W skład grupy wyznaczonej do interweniowania w wypadku zagrożenia deszczem wchodzą odpowiednio przebudowane samoloty typu An-12, An-26 i Jak-42. Mają one w razie potrzeby rozpylać ekologiczne czyste środki rozpraszające chmury, w tym jodek srebra i pył cementowy. Ich loty zaplanowane są tak, by w żaden sposób nie wpływać na normalny ruch samolotów komunikacyjnych w rejonie podmoskiewskich lotnisk.

Użycie lotnictwa do dbania o odpowiednią pogodę w czasie świątecznych uroczystości w Moskwie i jej okolicach ma wieloletnia historię. Specjalne grupy są używane w Dniu Zwycięstwa (9 maja), Dniu Rosji (12 czerwca, obchodzony od 1992) i Dniu Miasta (pierwsza lub druga sobota września). 1 maja trafił na tę listę dopiero rok temu. Władze Moskwy przeznaczyły wówczas na operację zagwarantowania dobrej pogody 85,94 mln rubli (ok. 5 mln PLN).

W ubiegłym roku utrzymanie bezdeszczowej pogody nad Moskwą w dniach trzech pozostałych świąt przeznaczono 260,435 mln rubli. Media informowały wówczas, że kwota ta była półtora raza większa niż w 2014 przy inflacji na poziomie 11-12%. Z powodu wysokich kosztów operacje wzbudzają coraz silniejsze protesty. Tym bardziej, że odpowiednie kontrakty są zawierane bez przetargów, jako związane z likwidacją skutków sytuacji nadzwyczajnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.