Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek ćwiczeń Saber Strike-17

Wojska lądowe, 06 czerwca 2017

Wczoraj na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbyło się uroczyste rozpoczęcie polskiej części ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Saber Strike-17.

W polskiej części ćwiczenia Saber Strike-17 udział weźmie ok. 3 tys. żołnierzy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także z Kanady i Litwy / Zdjęcie: mł. chor. Piotr Kamiński, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Kierownikiem polskiej części ćwiczenia Saber Strike-17 jest Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Jarosław Gromadziński. W przedsięwzięciu bierze udział batalionowe Zgrupowanie Taktyczne pod dowództwem ppłk Leszka Flisa na bazie 1. batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich i elementy przydzielone, m.in. kompania z kanadyjskiego Pułku Lekkiej Piechoty im. Księżniczki Patrycji, kompania z litewskiej Brygady Piechoty Zmechanizowanej Żelazny Wilk oraz kompania czołgów i bateria przeciwlotnicza z 15.GBZ, jak i pluton inżynieryjny z 15. Mazurskiego Batalionu Saperów.

Ponadto w ćwiczeniu weźmie udział Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem ppłk Stevena Gventera, w skład której wchodzą pododdziały: 2nd Cougar Squadron z 2. Pułku Kawalerii US Army, kompania rozpoznawcza Mustang z Pułku Lekkiej Piechoty The Light Dragoons z Wielkiej Brytanii oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z 205. Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej Blue Scorpions z Rumunii.

Tematem Saber Strike-17 jest: Batalion w działaniach taktycznych ze strzelaniem amunicją bojową. Zaś jego celem sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji zadań bojowych zgodnie z przeznaczeniem oraz ich zgranie podczas prowadzenia różnych rodzajów działań w dzień i w nocy.

Podczas Saber Strike-17 batalionowe Zgrupowania Taktyczne działać będą w warunkach wojny hybrydowej. Uczestnicy mają ćwiczyć scenariusze obrony i natarcia, zwalczając nieprzyjaciela posiadanymi środkami ogniowymi i korzystając ze wsparcia pododdziałów artylerii samobieżnej i lotnictwa.

Na podstawie informacji kpt. Martyny Kupis, DG RSZ


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.