Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Most powietrzny Iran – Katar

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 11 czerwca 2017

Linie Iran Air poinformowały o uruchomieniu mostu powietrznego między Iranem a Katarem. W pierwszych pięciu rejsach z Teheranu i Sziraz samoloty przewoźnika (w tym Boeing 747) dostarczyły do Dohy 450 ton najbardziej potrzebnych produktów. Wśród nich jest przede wszystkim świeża żywność – warzywa i owoce.

Należący do Iran Air samolot cargo Boeing 747, wykorzystywany do przewozu żywności do Kataru / Zdjęcie: Iran Air

Dostawy do Kataru realizują też irańskie statki. Według rodzimych agencji informacyjnych, pierwsza partia objęła 350 ton różnych produktów przewiezionych przez 3 statki z portu Buszehr. Dostawy są kontynuowane. Irańscy urzędnicy oceniają, że dziennie do Kataru będzie różnymi środkami transportu wysyłane co najmniej 100 ton żywności.

Katar został objęty 5 czerwca embargiem i blokadą handlową przez grupę państw arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, Egiptem, Bahrajnem i ZEA. Pretekstem było oskarżenie o destabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie i wpieranie organizacji terrorystycznych. Blokada objęła zarówno ruch powietrzny, jak i morski, ale przede wszystkim lądowy. Do tej pory przez terytorium Arabii Saudyjskiej do Kataru docierała ponad połowa dostaw żywności i innych niezbędnych produktów. Działania Iranu mają ograniczyć skutki blokady dla mieszkańców Kataru.

Aby wesprzeć Katar, władze Iranu zdecydowały o otwarciu przestrzeni powietrznej dla samolotów latających do tego kraju. Według wstępnych ocen, nad Iranem odbywa się teraz w ciągu doby ponad 100 rejsów samolotów z i do Kataru. Oznacza to wzrost ruchu lotniczego nad Iranem o 17%.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.