Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa bułgarskiego Panthera

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 13 czerwca 2017

W piątek bułgarski śmigłowiec AS.565MB Panther zderzył się z fregatą Drazki. W katastrofie śmierć poniósł jego pilot.

Wrak rozbitego bułgarskiego Panthera / Zdjęcie: pan.bg

W ubiegły piątek, kilka minut po wydaniu przez adm. Malena Czunkowa rozkazu o zakończeniu ćwiczeń Black Sea-2017, jeden ze śmigłowców Eurocopter AS.565MB Panther (nr takt. 902) ze składu Wojennomorskich Sił (marynarki wojennej Bułgarii) przygotowywał się do pożegnalnego przelotu na małej wysokości nad fregatą Drazki (41, ex-belgijska Wandelaar, typ Wielingen), znajdującą się na Morzu Czarnym, ok. 20 km na południe od Warny.

Nagle łopaty wirnika nośnego Panthera zahaczyły o przedni maszt flagowy okrętu. Wiropłat utracił sterowność. Załoga uruchomiła pływaki awaryjne i podjęła próbę awaryjnego wodowania. Śmigłowiec zderzył się z wodą ok. 12:30 czasu miejscowego.

W katastrofie śmierć poniósł 38-letni kpt Georgi Anastasow / Zdjęcie: i2.dir-i.net

W katastrofie poniósł śmierć dowódca załogi, 38-letni kpt Georgi Anastasow (pośmiertnie awansowany do stopnia majora). Dwaj inni lotnicy, kpt Paweł Simeonow i kpt Anatoli Apostołow, odnieśli poważne obrażenia i po podjęciu z wody zostali przewiezieni do szpitala wojskowego w Warnie.

Minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow zarządził rozpoczęcie dochodzenia w sprawie katastrofy. Raport o jej przyczynach ma być gotowy w ciągu miesiąca.

Obecnie jedyne 2 bułgarskie AS.565MB (nry takt. 901 i 903) pozostają uziemione w bazie lotnictwa marynarki wojennej Czajka w pobliżu Warny. Do czasu zakończenia dochodzenia ich obowiązki patrolowania i obrony wybrzeża kraju i wód terytorialnych przejmą bułgarskie Eurocoptery AS.532AL Cougar.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.