Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa bułgarskiego Panthera

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 13 czerwca 2017

W piątek bułgarski śmigłowiec AS.565MB Panther zderzył się z fregatą Drazki. W katastrofie śmierć poniósł jego pilot.

Wrak rozbitego bułgarskiego Panthera / Zdjęcie: pan.bg

W ubiegły piątek, kilka minut po wydaniu przez adm. Malena Czunkowa rozkazu o zakończeniu ćwiczeń Black Sea-2017, jeden ze śmigłowców Eurocopter AS.565MB Panther (nr takt. 902) ze składu Wojennomorskich Sił (marynarki wojennej Bułgarii) przygotowywał się do pożegnalnego przelotu na małej wysokości nad fregatą Drazki (41, ex-belgijska Wandelaar, typ Wielingen), znajdującą się na Morzu Czarnym, ok. 20 km na południe od Warny.

Nagle łopaty wirnika nośnego Panthera zahaczyły o przedni maszt flagowy okrętu. Wiropłat utracił sterowność. Załoga uruchomiła pływaki awaryjne i podjęła próbę awaryjnego wodowania. Śmigłowiec zderzył się z wodą ok. 12:30 czasu miejscowego.

W katastrofie śmierć poniósł 38-letni kpt Georgi Anastasow / Zdjęcie: i2.dir-i.net

W katastrofie poniósł śmierć dowódca załogi, 38-letni kpt Georgi Anastasow (pośmiertnie awansowany do stopnia majora). Dwaj inni lotnicy, kpt Paweł Simeonow i kpt Anatoli Apostołow, odnieśli poważne obrażenia i po podjęciu z wody zostali przewiezieni do szpitala wojskowego w Warnie.

Minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow zarządził rozpoczęcie dochodzenia w sprawie katastrofy. Raport o jej przyczynach ma być gotowy w ciągu miesiąca.

Obecnie jedyne 2 bułgarskie AS.565MB (nry takt. 901 i 903) pozostają uziemione w bazie lotnictwa marynarki wojennej Czajka w pobliżu Warny. Do czasu zakończenia dochodzenia ich obowiązki patrolowania i obrony wybrzeża kraju i wód terytorialnych przejmą bułgarskie Eurocoptery AS.532AL Cougar.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra