Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot odrestaurowanego Iła-2

Lotnictwo wojskowe, 22 czerwca 2017

16 czerwca w Nowosybirsku został oblatany odrestaurowany samolot szturmowy Ił-2. Pilotował go dyrektor SibNIA im. S.A. Czapłygina, pilot doświadczalny Władimir Barsuk. Oblot odbył się bez kłopotów. W ten sposób samolot z Nowosybirska stał się drugim latającym egzemplarzem Iła-2.

Odrestaurowany Ił-2 w pierwszym locie, 16 czerwca w Nowosybirsku / Zdjęcie: SibNIA

Wrak samolotu Ił-2 wydobyto z dna jeziora Kriwoje w obwodzie murmańskim w 2011. W jego poszukiwaniach i wydobywaniu uczestniczyli członkowie grup FROM i IKAR z Zaozierska oraz fundacji Kryłataja pamiat Pobiedy (Skrzydlata pamięć zwycięstwa), a także rodzina pilota, który leciał samolotem w ostatnim locie. Remontem maszyny zajęła się fundacja przy wsparciu PAO OAK i Kompleksu lotniczego im. S.W. Iliuszyna. Prace realizowano w Nowosybirsku, początkowo w zakładach Awiarestawracja, a później w Sybirskim naukowo-doświadczalnym instytucie lotniczym (SibNIA) im. S.A. Czapłygina.

Wrak samolotu szturmowego Ił-2 po wydobyciu z dna jeziora Kriwoje / Zdjęcie: Grupa IKAR

Według dostępnych źródeł, 25 listopada 1943 z powodu uszkodzeń doznanych w walce powietrznej samolot Ił-2 z 46. pułku szturmowego Floty Północnej nie doleciał na lotnisko Waenga-2 i wylądował na skutym lodem jeziorze Kriwoje. Pilot, mł. por. Walentin Skopincew, i ciężko ranny strzelec, marynarz Władimir Gumiennyj wydostali się z samolotu i dotarli na brzeg. Po pewnym czasie lód pod samolotem załamał się i ten zatonął. Znalazł się na głębokości 17 metrów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.