Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane Scimitary

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 stycznia 2009

BAE Systems przekazał brytyjskiemu ministerstwo obrony pierwszą partię zmodernizowanych czołgów rozpoznawczych FV107 Scimitar. Wozy trafią do Afganistanu.

Scimitary są bardzo lubiane przez załogi. Idealne do działań rozpoznawczych (małe wymiary i masa, duża prędkość maksymalna, przekraczająca na drodze 80 km/h), sprawdzają się również w Afganistanie. W akcjach przeciwko lekko uzbrojonym partyzantom, zupełnie wystarczające jest uzbrojenie główne, armata L21A1 Rarden kalibru 30 mm. Podobnie jak pancerz, skonfigurowany pod kątem zagrożenia ostrzałem z granatników RPG-7 / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Modernizacja obejmie 100 pojazdów, czyli ok. połowy, z wykorzystywanych w formacjach liniowych brytyjskich wojsk lądowych. Pierwsza partia trafi do pułku Light Dragoons, jednego z pięciu, w których strukturach znajduje się oddział rozpoznawczy, wyposażony w Scimitary.

Zmiany obejmują zwiększenie mocy silnika (od kilku lat są to dieslowskie Cumminsy BTA 5.9 o standardowej mocy 190 KM), przez zamontowanie intercoolera oraz usprawnienia skrzyni biegów i układu transmisji. Ponadto BAE Systems wymienił chłodnicę. Wykorzystane urządzenia, pochodzą z samochodów sportowych.

Zmiany zostały wprowadzone pod kątem wymogów misji w Afganistanie i opłacone ze środków, przeznaczonych na zakupy dla oddziałów ekspedycyjnych. Kontrakt ma wartość 19 mln GBP.

Jest to kolejna już modernizacja, dedykowana wojskom w Iraku i Afganistanie. Poprzednie polegały na dodaniu elementów pancerza reaktywnego, pancerza prętowego oraz stalowej siatki na systemy celownicze.

Wszystkie te zmiany wprowadzane są stopniowo w innych pojazdach rodziny Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) - CVR(T). Dotyczy to transportera FV103 Spartan (dodatkowo zastąpiono w nim kopułę dowódcy, stanowiskiem km lub wkm), ambulansu FV104 Samaritan, wozu dowodzenia FV105 Sultan i wozu zabezpieczenia technicznego FV 106 Samson.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.