Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przetarg na okręty podwodne dla Indii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 lipca 2017

Według The Hindu, Marynarka wojenna Indii skierowała do 6 producentów z całego świata (Original Equipment Manufacturers, OEM) zapytanie (Request for Information, RfI) o możliwość dostarczenia 6 okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego w ramach programu P-75(I). W dokumencie określono dokładne wymagania techniczne i ekonomiczne, w tym offsetowe. Na program przeznaczono równowartość 8,3 mld USD.

Japoński przemysł stoczniowy konsekwentnie rozwija kolejne generacje okrętów podwodnych. Na zdjęciu przedstawiciele trzech najnowszych klas: Harushio, Oyashio i Soryu. Okręt tej ostatniej klasy ma być podstawą projektu okrętu, który będzie oferowany Indiom

RfI skierowano do rosyjskiego Rosoboroneksportu, reprezentującego KB Rubin, francuskiej Naval Group (dawna DCNS), niemieckiej ThyssenKrupp Marine Systems, hiszpańskiej stoczni Navantia, szwedzkiego Saaba oraz – co było pewnym zaskoczeniem – japońskiej Mitsubishi Heavy Industries współpracującej z Kawasaki Heavy Industries (Pięć stoczni zawalczy o P-75I, 2015-07-12). Do końca roku z tej listy mają zostać wybrani oferenci, którzy będą uczestniczyć w dalszych procedurach przetargu. Oferenci mają wskazać do tego czasu potencjalnych partnerów w indyjskim przemyśle stoczniowym. Współpraca z nimi ma opierać się na opublikowanym w 2016 Strategic Partnership Model (SPM) w Defence Procurement Procedure (DPP), który wymaga transferu kluczowych technologii.

Indie wymagają nie tylko zastosowania w nowych okrętach najnowocześniejszych systemów napędowych, niezależnych od powietrza atmosferycznego (Air Independent Propulsion System, AIP). Okręty te mają mieć właściwości stealth i być trudne do wykrycia dla innych jednostek podwodnych i nawodnych. Ich uzbrojenie ma pozwolić na atakowanie nie tylko celów morskich, ale i lądowych. Odpowiednie do tego pociski samosterujące powinny startować z wyrzutni torpedowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.