Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie żołnierzy CSWIiCh

Wojska lądowe, 21 lipca 2017

Czterech żołnierzy Zespołu Rozminowania wzięło udział w szkoleniu z zakresu obsługi i użytkowania Lekkiego Robota Inżynieryjnego Balsa, które odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zorganizowano szkolenie z obsługi Lekkiego Robota Inżynieryjnego Balsa dla żołnierzy Zespołu Rozminowania / Zdjęcie: CSWIiCh

Szkolenie objęło podstawowe umiejętności z zakresu obsługi Lekkiego Robota Rozpoznawczego – model Robot Inżynieryjny 1507, znanego szerzej jako Balsa, w tym manewrowania, rozkładania na poszczególne podzespoły i składania (Dostawa kolejnej partii robotów Balsa dla SZ RP, 2017-07-03). - Instruktorzy z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP przekazali nam podstawową wiedzę o pracy z tego typu sprzętem. Poznaliśmy także różnice jakie występują pomiędzy Balsą a robotami używanymi do tej pory (…) - powiedział mł. chor. Mariusz Mateńko, uczestnik kursu.

Lekki Robot Inżynieryjny Balsa służy do wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych. Robot przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania przez pododdziały inżynieryjne w terenie otwartym i zurbanizowanym (w tym w pomieszczeniach), a także sprawdzania samochodów, samolotów i pomieszczeń pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych, np. za pomocą zamontowanych urządzeń obserwacyjnych. Opcjonalne sensory zdolne są do wykrywania śladowych ilości substancji wybuchowych. Za pomocą manipulatora z chwytakiem robot Balsa może odkrywać zamaskowane improwizowane ładunki wybuchowe.

- Jego zaletą jest bardzo duża prędkość, która umożliwia szybkie dotarcie do podejrzanego ładunku praktycznie w każdym terenie, a co za tym idzie szybsza możliwość usunięcia ładunków i materiałów niebezpiecznych - podkreśla ppłk Piotr Tomków, Szef Zespołu Rozminowania. - Sterowanie robotem jest możliwe w każdych warunkach pogodowych i odbywa się z bezpiecznej odległości – dodaje.

Na podstawie informacji CSWIiCh


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.