Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turbulencje za A380

Lotnictwo cywilne, 13 stycznia 2009

Przedstawiciele armeńskiej Armavia Airlines twierdzą, że ich Airbus A320 wpadł w niebezpieczne turbulencje, przelatując prawie 300 m niżej, niż A380, należący do Emirates. Dochodzenie w tej sprawie trwa.

Porównanie wielkości A380 (na dole zdjęcia) i A320. Pierwszy ma długość 73 m i maksymalną masę startową 560 t. Drugi ma, odpowiednio 37,5 m oraz 77 t. Obie maszyn dzieli również przepaść, odnośnie silników. A320 ma dwa silniki o ciągu ok. 200 kN (istnieją spore różnice, w zależności od zastosowanych jednostek napędowych). A380 ma 4 silniki o łącznym ciągu 1244 kN. Rewelacje armeńskich pilotów, choć mało prawdopodobne, nie muszą być więc całkowicie bezpodstawne...

Do zdarzenia doszło nad Gruzją. Mały, armeński Airbus leciał do Erewania, A380 - z Dubaju do Nowego Jorku. Obydwa samoloty przecięły tory swoich lotów z różnicą wysokości ok. 300 m. Według miejscowych mediów, zaraz potem A320 skręcił nagle w prawo. Piloci byli w stanie zlikwidować skutki turbulencji, choć określili ją jako bardzo poważną. Załoga, jak i władze Armavii twierdzą, że przyczyną był strumień powietrza, stworzony przez A380.

Jest to o tyle istotne, że oba samoloty były od siebie oddalone o ok. 5 m mniej, niż wynosi minimalna separacja pionowa, wymagana przez światowe władze lotnicze ICAO. Biorąc pod uwagę fakt pozostawienia pewnego marginesu błędu, należy uznać, że była to odpowiednia, minimalna odległość.

W 2006 seria długotrwałych badań pozwoliła określić, że dystans ten jest odpowiedni także dla A380 i można go porównać do wyników innych, największych samolotów świata (zwiększone standardy obowiązują tylko w czasie startów i lądowań, kiedy wykorzystywana jest pełna lub prawie pełna moc silników).

Gdyby prowadzone prze stronę armeńską dochodzenie wykazało jednak zasadność opinii Armavii, musiałoby to doprowadzić do zweryfikowania przepisów ICAO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.