Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie granatniki górą

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 stycznia 2009

Według Forecast International, rynek granatników przeciwpancernych w ciągu najbliższych 10 lat, zdominują Rosjanie. Wyprodukują oni prawie 60% z 1,8 mln sztuk tej broni.

RPG-26, niewielki, tani i łatwy w użyciu odpowiednik amerykańskiego M72 LAW, prawdopodobnie wzorowany na swoim amerykańskim protoplaście. Oba typy będą najchętniej kupowanym orężem przeciwpancernym i do zwalczania gniazd oporu piechoty, w ciągu najbliższej dekady

Analitycy FI uważają, że do 2018 na całym świecie zostanie wyprodukowanych 1,79 mln egz. granatników przeciwpancernych o wartości ok. 5 mld USD.

59% rynku będzie prawdopodobnie należało do Rosji, która dostarczy 59,31% wszystkich granatników. Biorąc pod uwagę szacowaną wartość rynku, nasi wschodni sąsiedzi zagospodarują niemal jego połowę - 46,53%.

Największym zainteresowaniem powinny cieszyć się modele RPG-26 i RPG-27 (44,6%nowej produkcji, o wartości 25,55%). RPG-7, różnych odmian, produkowane w Rosji lub poza jej granicami - na licencji lub bez niej - powinny stanowić 7,5% rynku, a w wymiarze finansowym 5,4%.

Państwa Unii Europejskiej zbudują jedynie 210-220 tys. granatników (12,1%), jednak o wartości aż 1,43 mld USD (28,94%).

Amerykanie, bazujący na odmianach M72 LAW, wyprodukują szacunkowo co piąty granatnik (19,38%). Jednak - podobnie jak w przypadku systemów rosyjskich - będą one jednymi z tańszych, kosztując ok. 840 mln USD (16,78%).

Co może dziwić, w zestawieniu tym większej roli nie odgrywają Chiny. Biorąc pod uwagę dostępne dane, analitycy FI szacują, że Państwo Środka wyprodukuje zaledwie 60 tys. granatników (1,2%) typu 69, wydając na to jedynie kilkadziesiąt mln USD (0,7%).


Drukuj Góra