Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finalizacja Archera

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 stycznia 2009

BAE Systems otrzymał zamówienie na dokończenie prac rozwojowych samobieżnej, samochodowej haubicy Archer kalibru 155 mm, na zlecenie szwedzkich i norweskich wojsk lądowych.

Archer ma pozwolić jednostkom artylerii Szwecji i Norwegii, dokonać skoku technologicznego. Wysoka mobilność, zdolność do błyskawicznego otwierania i prowadzenia ognia, a także szybkiego opuszczenia stanowiska, jak również zastosowanie nowych typów amunicji (z naprowadzanymi GPS Excaliburami o zasięgu do 60 km i kasetowymi BONUS-ami), powinny pozwolić na zastąpienie zdecydowanie większej liczby klasycznych haubic ciągnionych / Zdjęcie: Stefan Bokvist/Försvarsmakten

Pierwsze prace nad modernizacją haubic FH77 rozpoczęły się w 1995. Celem miało być zwiększenie mobilności, zasięgu i precyzji ognia. W 2004 zdecydowano ostatecznie o budowie 2 demonstratorów działa z wydłużoną o 2 m (do 52 kalibrów) lufą, w pełni automatycznym systemem ładowania i osadzonego na podwoziu samochodu ciężarowego Volvo A30D 6x6, zmodyfikowanego pod kątem wymogów wojskowych (opancerzenie kabiny załogi, zwiększenie odporności na wybuchy min, wyposażenie w opracowywany zsmu Lemur).

W ubiegłym roku władze w Sztokholmie i Oslo zdecydowały o kontynuowaniu programu (zobacz: Modernizacja szwedzkiej artylerii).

Szczegółowa umowa został podpisana w czwartek. Przewiduje ona wypłacenie BAE Systems równowartości 70 mln USD za dokończenie prac rozwojowych systemu, w tym samego działa samobieżnego, systemu dosyłania amunicji i modułowych nabojów. W myśl umowy, środki zostaną przeznaczone również na budowę kompletnego prototypu, wzorca egzemplarzy seryjnych.

W przypadku powodzenia tego etapu programu, umowa zakłada opcjonalnie możliwość zakupienia łącznie 48 dział, po 24 dla Szwecji i Norwegii. Ewentualne porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane we wrześniu bieżącego roku, a dostawy winny być zakończone w 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.