Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finalizacja Archera

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 stycznia 2009

BAE Systems otrzymał zamówienie na dokończenie prac rozwojowych samobieżnej, samochodowej haubicy Archer kalibru 155 mm, na zlecenie szwedzkich i norweskich wojsk lądowych.

Archer ma pozwolić jednostkom artylerii Szwecji i Norwegii, dokonać skoku technologicznego. Wysoka mobilność, zdolność do błyskawicznego otwierania i prowadzenia ognia, a także szybkiego opuszczenia stanowiska, jak również zastosowanie nowych typów amunicji (z naprowadzanymi GPS Excaliburami o zasięgu do 60 km i kasetowymi BONUS-ami), powinny pozwolić na zastąpienie zdecydowanie większej liczby klasycznych haubic ciągnionych / Zdjęcie: Stefan Bokvist/Försvarsmakten

Pierwsze prace nad modernizacją haubic FH77 rozpoczęły się w 1995. Celem miało być zwiększenie mobilności, zasięgu i precyzji ognia. W 2004 zdecydowano ostatecznie o budowie 2 demonstratorów działa z wydłużoną o 2 m (do 52 kalibrów) lufą, w pełni automatycznym systemem ładowania i osadzonego na podwoziu samochodu ciężarowego Volvo A30D 6x6, zmodyfikowanego pod kątem wymogów wojskowych (opancerzenie kabiny załogi, zwiększenie odporności na wybuchy min, wyposażenie w opracowywany zsmu Lemur).

W ubiegłym roku władze w Sztokholmie i Oslo zdecydowały o kontynuowaniu programu (zobacz: Modernizacja szwedzkiej artylerii).

Szczegółowa umowa został podpisana w czwartek. Przewiduje ona wypłacenie BAE Systems równowartości 70 mln USD za dokończenie prac rozwojowych systemu, w tym samego działa samobieżnego, systemu dosyłania amunicji i modułowych nabojów. W myśl umowy, środki zostaną przeznaczone również na budowę kompletnego prototypu, wzorca egzemplarzy seryjnych.

W przypadku powodzenia tego etapu programu, umowa zakłada opcjonalnie możliwość zakupienia łącznie 48 dział, po 24 dla Szwecji i Norwegii. Ewentualne porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane we wrześniu bieżącego roku, a dostawy winny być zakończone w 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.