Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odnaleziono wrak USS Indianapolis

Historia, Marynarka wojenna, 20 sierpnia 2017

Amerykański zespół poszukiwaczy ogłosił, że 18 sierpnia na dnie Morza Filipińskiego (w zachodniej części Pacyfiku) odnalazł wrak krążownika USS Indianapolis. Bezzałogowy pojazd podwodny, sterowany z pokładu R/V (Research Vessel) Petrel, zlokalizował go na głębokości ok. 5,5 km. Jak podaje CNN, 13-osobowy zespół będzie kontynuować prace na miejscu spoczywania wraku. Płetwonurków będą wspierać prawnicy, zajmujący się poszukiwaniem grobów amerykańskich ofiar wojny. Ekspedycję finansuje współzałożyciel Microsoftu, miliarder Paul Allen.

Wrak USS Indianapolis odnaleziony na dnie Pacyfiku, na głębokości 5,5 km / Zdjęcie: USS Indianapolis Expedition – R/V Petrel

USS Indianapolis (CA-35) uczestniczył w wojnie na Pacyfiku jako okręt flagowy adm. Raymonda Spruance'a, dowódcy V Floty. 30 lipca 1945 został storpedowany przez japoński okręt podwodny I-58, gdy wracał z misji dostarczenia do bazy Tinian elementów bomby atomowej Little Boy, która 6 sierpnia została zrzucona na Hiroszimę. Krążownik poszedł na dno w ciągu 12 minut.

Około 300 marynarzy spośród 1196 członków załogi krążownika zatonęło razem z nim. Pozostali czekali na ratunek przez 5 dni, pływając w kamizelkach ratunkowych (szalup nie zdołano spuścić na wodę). Dopiero 2 sierpnia 1945  rozbitkowie zostali zauważeni przez załogę bombowca Lockheed Ventura. W wyniku akcji ratunkowej udało się ocalić zaledwie 316 marynarzy (22 z nich żyje do dziś), co oznacza, że zginęło 880 członków załogi USS Indianapolis. Była to największa jednorazowa strata osobowa w dziejach US Navy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.