Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany start PSLV

Astronautyka, Strategia i polityka, 01 września 2017

31 sierpnia o 19:00 czasu lokalnego (13:30 UTC) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota do misji C39 wystartowała rakieta nośna PSLV-XL z satelitą nawigacyjnym IRNSS-1H o masie 1425 kg. Ponad 3 minuty lotu odbyły się bez problemów. Jednak w 203 sekundzie nie oddzieliła się osłona ładunku użytecznego, co nie pozwoliło na uruchomienie silnika czwartego stopnia rakiety.

Zdjęcie: ISRO

IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) to indyjski satelitarny system pozycjonowania rozwijany od 2013. Otrzymał on komercyjną nazwę NavIC. System funkcjonuje w planowanym zakresie od 2016, gdy na orbitę trafił siódmy satelita – IRNSS G (Ostatni satelita IRNSS na orbicie, 2016-04-30. W lipcu 2017 awarii uległ satelita IRNSS A. Właśnie jego miał zastąpić IRNSS H – jeden z czterech rezerwowych satelitów systemu zamówionych przez ISRO (Indian Space Research Organisation) w 2016.

Poprzedni nieudany start PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) miał miejsce 29 września 1997 (C1). Rakieta miała wówczas wynieść na orbitę satelitę IRS-1D. Także w tamtym przypadku problem dotyczył czwartego stopnia pojazdu.

W sumie rakiety rodziny PSLV wykonały 41 starty. 39 z nich było udanych. Poza – uznaną za częściowo nieudaną – misją C1, niepowodzeniem zakończył się pierwszy start, 20 września 1993 (misja D1).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.