Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2017: Patria Nemo Container po pierwszych testach

Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Imprezy branżowe, 13 września 2017

Przedstawiciele Patrii potwierdzili w Londynie przeprowadzenie pierwszych testów ogniowych zestawu artyleryjskiego Patria Nemo Container wyposażonego w 120-mm moździerz wieżowy.

Zestaw PNC ma 6 m długości, 2,4 m szerokości i 2,5 m wysokości. Masa całkowita wynosi ok. 11,5 t. Załogę stanowi 2 ładowniczych i działonowy, który jednocześnie pełni funkcję dowódcy oddziału. Działo charakteryzuje się szybkostrzelnością 10 strz./min i zasięgiem przekraczającym 10 km / Zdjęcie: Michał Jarocki

Zestaw Patria Nemo Container testowano w dwóch konfiguracjach: z kontenerem transportowanym na samochodzie ciężarowym Sisu ETP E13 8x8 oraz osadzonym na ziemi. Pierwsza seria prób ogniowych miała potwierdzić wstępne założenia producenta i stanowić przyczynek do testów na platformie morskiej, których celem będzie potwierdzenie uniwersalności konstrukcji, która w przyszłości mogłaby zostać użyta zarówno w warunkach lądowych jak i na morzu.

Patria Nemo Container swój debiut targowy miał na targach IDEX 2017 organizowanych w ZEA (na zdjęciu, IDEX 2017: Prezentacja Patria Nemo Container, 2017-02-21). Zestaw artyleryjski wyposażono m.in. we własny generator, urządzenia obserwacyjne i układ klimatyzacji. Producent oferuje również montaż paneli opancerzenia oraz urządzeń filtrowentylacyjnych.

Najważniejszą cechą PNC ma być jego mobilność. Producent zapewnia, że zestaw moździerzowy będzie można transportować np. za pomocą zwykłego samochodu ciężarowego i rozstawiać praktycznie w każdym miejscu o odpowiednio płaskim i ubitym podłożu. Ponadto PNC będzie można załadować na pokład łodzi interwencyjnych lub większych okrętów, w tym patrolowców i korwet. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.