Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Pandury II w Indonezji

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 września 2017

14 września na terenie zakładów PT Pindad w Bangalore pokazano 4 pierwsze z zamówionych przez armię indonezyjską kołowe transportery opancerzone 8x8 Pandur II. Dostarczyła je drogą morską (do portu Tanjung Priok w Dżakarcie) czeska kompania Excalibur Army. PT Pindad doposaży pojazdy – m.in. w uzbrojenie – i przeprowadzi ich testy przed przekazaniem ostatecznemu odbiorcy.

Pierwsze cztery kto 8x8 Pandur II dostarczone Indonezji 14 września. Pojazdy pozbawione są uzbrojenia, którego montaż rozpocznie w przyszłym tygodniu PT Pindad, po czym rozpoczną się testy / Zdjęcie: Indomiliter.com

Wśród czterech pierwszych Pandurów II dostarczonych Indonezji dwa są w wersji pływającej. Ich uzbrojenie będą stanowić zdalnie sterowane moduły Ares, produkowane przez brazylijski oddział izraelskiej Elbit Systems, z km kal. 12,7 mm. Pozostałe dwa transportery, niepływające, będą uzbrojone inaczej. Jeden w zdalnie sterowany moduł Ares z armatą kal. 30 mm, a drugi w wieżę Cockerill serii 3000 z armatą kal. 105 mm.

Kto Pandur II w wariantach 6x6 i 8x8 zaprojektowała austriacka Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeu, wchodząca obecnie w skład amerykańskiej General Dynamics European Land Systems, jako GDELS-Steyr. Jako pierwsze kupiły je Portugalia (188) i Czechy (107). W Czechach pojazdy montowały zakłady VOP-025. W 2016 34 Pandury II zamówiła armia austriacka. Mają być one dostarczane od 2018.

W 2015 GDELS-Steyr przekazał prawa do produkcji Pandurów II czeskiej Excalibur Army wchodzącej w skład Excalibur Group (obecnie Czechoslovak Group). Nowe transportery montowane są w Czechach przez Tatra Defence Vehicle z komponentów dostarczanych przez zakłady Steyr-Daimler-Puch w Wiedniu. Tam powstają też Pandury II dla Indonezji, dostarczane w ramach kontraktu wartego 39 mln USD (oficjalnie nie ujawniono liczby zamówionych pojazdów). Excalibur Army poinformowała, że w wypadku zwiększenia zamówienia, od 2018 kolejne transportery będą montowane przez PT Pindad.

Według źródeł indonezyjskich, pierwsza partia Pandurów II została dostarczona Indonezji z opóźnieniem. Pierwotnie dostawę przewidywano na lipiec br.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.