Autoryzacja

Resetuj hasło

Sukces snajperów na Litwie

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 września 2017

W dn. 13-14 września na Litwie odbyły się 12. Międzynarodowe Zawody Strzeleckie strzelców wyborowych pod nazwą Sniper Fest 2017. Miejsce na podium zajął polski zespół wystawiony przez 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej.

Żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej zajęli trzecie miejsce w zawodach strzelców wyborowych pod nazwą Sniper Fest 2017 / Zdjęcia: plut. Łukasz Nowaciński, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Polskę reprezentował pięcioosobowy zespół żołnierzy z 1. batalionu kawalerii powietrznej w składzie drużyny wystawionej przez 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej: plut. Łukasz Nowaciński, st. kpr. Tomasz Tomecki, st. szer Karol Kostrzewa, szer. Tomasz Bziukiewicz i szer. Piotr Pielach.

Zawody rozpoczęły się 13 września treningiem przeznaczonym dla wszystkich startujących zawodników. Rozegrano cztery konkurencje drużynowe, w których wyniki poszczególnych zawodników składały się na wynik końcowy całego zespołu. Punktacja na zawodach była skomplikowana. Punkty można było zyskać, jak również szybko je stracić.

Punkty ujemne przyznawano chociażby za źle wybrany cel. Zmagano się w konkurencjach, w których oceniano precyzję strzału na krótkich i długich dystansach oraz umiejętności uwzględniania poprawek na siłę i kierunek wiatru. Strzelano z różnych postaw strzeleckich do różnorodnych celi. Po zakończeniu etapu drużynowego uczestnicy wzięli udział w treningu indywidualnym.

Właściwa rywalizacja startujących drużyn rozpoczęła się 14 września i trwała przez cały dzień. Wygrali ją zawodnicy z Danii, a drugie miejsce zajęła reprezentacja Norwegii. Żołnierze z 25.BKPow. zajęli trzecie miejsce. W zawodach wzięło udział aż trzydzieści zespołów z ośmiu państw. Swoje reprezentacje wystawiły też m.in. Litwa, Niemcy, Belgia i USA.