Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katar chce kupić Eurofightery

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 września 2017

17 września minister obrony W. Brytanii Sir Michael Fallon i jego katarski odpowiednik Chalid ibn Muhammad al-Attija, popisali w Dosze list intencyjny dotyczący zakupienia dla wojsk lotniczych tego kraju 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon.

Jeżeli umowa zostanie sfinalizowana, Katar stanie się 9. krajem eksploatującym Eurofightery / Zdjęcie: Eurofighter GmbH

Dotychczas Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria, Arabia Saudyjska, Oman i Kuwejt złożyły łączne zamówienia na 599 samolotów (W Jemenie rozbił się saudyjski Typhoon, 2017-09-15, Kanadyjczycy zluzowali Brytyjczyków , 2017-08-30).

Po kilku latach negocjacji między naszymi krajami, jestem zachwycony, że udało nam się podpisać dzisiaj z ministrem obrony Kataru, niniejsze oświadczenie o zamiarze zakupu przez ten kraj 24 samolotów Typhoon. Będzie to pierwsza poważna umowa obronna z Katarem, jednym ze strategicznych partnerów W. Brytanii – stwierdził minister Fallon.

 Jest to ważny moment w naszych relacjach, stanowiący podstawę do jeszcze szerszej współpracy w dziedzinie obronności między naszymi krajami. Mam również nadzieję, że pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich sojuszników w rejonie Zatoki Perskiej. Bezpieczeństwo Rady Współpracy Zatoki, wszystkich krajów Zatoki Perskiej, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa W. Brytanii – dodał Michael Fallon.

Strony nie podały żadnych dodatkowych szczegółów potencjalnej umowy. Obserwatorzy podkreślają, że sygnowane porozumienie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ niedawno Katar nabył 36 Boeingów F-15QA i spodziewano się, że będzie czynił starania o zakup kolejnych samolotów tego typu (Katar kupił 36 F-15QA, 2017-06-15). W dodatku wcześniej Arabowie pozyskali 24 francuskie Dassault Rafale (DIMDEX 2016: Rafale dla Kataru, 2016-03-31). Katarskie zamówienie to również dobra wiadomość dla BAE Systems, które zajmą się produkcją samolotów w zakładach w Warton (Korzyści dla Polski z wyboru Eurofightera, 2017-09-05, Przyszłość zakładów w Warton , 2017-08-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.