Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane Exocet

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 22 stycznia 2009

Francuska agencja zamówień wojskowych poinformowała wczoraj o podpisaniu kontraktu z MBDA o modernizacji 45 pocisków morskich Exocet MM40 Block 2 do standardu Block 3, o z decydowanie większych możliwościach bojowych.

Start pocisku z wyrzutni rurowej odbywa się za pomocą silnika rakietowego, odrzucanego niedługo po starcie. Marszowy silnik odrzutowy zwiększył zasięg z 70 do 180 km / Zdjęcie: MBDA

Umowę podpisano pod koniec grudnia. Zmodernizowane pociski trafią do odbiorcy w 2011-2012. Zostaną w nie wyposażone 2 fregaty typu Horizon, z których każda przenosi 8 pocisków tego typu. W przyszłości w Exocet MM40 Block 3 zostaną również uzbrojone wielozadaniowe fregaty typu FREMM.

W porównaniu do pocisków poprzedniej wersji, Block 3 ma zdwojony do 180 km zasięg, dzięki zastąpieniu silnika rakietowego, odrzutowym. Zmieniono również kształt kadłuba, optymalizując go pod względem własności stealth.

Pociski Block 3 mogą wykonywać lot wzdłuż zaprogramowanych punktów kontrolnych, dzięki czemu atakują okręty z różnych kierunków. Zamontowany GPS pozwala również na atakowanie celów lądowych. Pamiętać jednak należy, że Exocet nie jest typowym pociskiem samosterującym - masa jego głowicy bojowej, wynosząca 165 kg, jak również zasięg, są zdecydowanie mniejsze, niż dedykowanych konstrukcji, np. BGM-109 Tomahawk.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.