Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Okęcie – więcej pasażerów

Lotnictwo cywilne, 22 stycznia 2009

W 2008 liczba pasażerów, obsłużonych przez Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wyniosła 9 482 608, co daje 2,2-procentowy wzrost w stosunku do 2007. Zmalała natomiast liczba samolotów, o 2,6%.

Okęcie obsługuje prawie połowę pasażerskiego ruchu lotniczego Polski. Dzięki otworzeniu Terminalu 2, port lotniczy będzie zdolny odprawić i przyjąć 12 mln pasażerów rocznie, nawet po planowanym rozebraniu Terminalu Etiuda, przyjmującego klientów tanich linii lotniczych / Zdjęcie: PPPL

Świadczy to o zahamowaniu szybkiego wzrostu z lat poprzednich. W latach 2003-2007 liczba pasażerów zwiększała się rocznie w tempie 12-20%, co oznaczało w liczbach bezwzględnych wzrost o ok. 1 mln osób rocznie, od ponad 5 mln w 2003, do ponad 9 mln w 2007.

Zwiększenie się liczby pasażerów w 2008 - dokładnie o 214 tys. osób - wygenerowane zostało przez dynamiczny wzrost liczby lotów czarterowych. Ilość startów i lądowań takich maszyn wzrosła o ponad 37%, do 7,7 tys. Z połączeń czarterowych w 2008 skorzystały łącznie 1 175 382 osoby, o 347 tys. więcej niż rok wcześniej.

Zmalała natomiast liczba operacji lotniczych, a więc startów i lądowań, samolotów pasażerskich - do 129 728, co stanowi spadek o 2,6%. Wiąże się to jednak z nową polityką linii lotniczych, które zmniejszyły liczbę połączeń i zrezygnowały z wykorzystania części najstarszych i najmniejszych samolotów, w okresie najwyższych cen paliwa.

Biorąc pod uwagę również ruch towarowy, pocztowy i lotnictwa ogólnego, Okęcie obsłużyło w ubiegłym roku 151,5 tys. samolotów.


Drukuj Góra