Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Glonass-M na orbicie

Astronautyka, 23 września 2017

22 września o 3:03 czasu moskiewskiego z wyrzutni N4 platformy startowej N43 kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z satelitą systemu globalnego pozycjonowania Glonass-M. 9 minut później od trzeciego stopnia rakiety oddzielił się blok przyspieszający Fregat-M z satelitą. Po trzech uruchomieniach silnika S5-92 Glonass-M znalazł się na docelowej, prawie kołowej orbicie o wysokości 19130 km. Stało się to ok. 6:30. Kontrolę nad nim przejęli wówczas specjaliści z doświadczalnego ośrodka kosmicznego im. Titowa wojsk kosmicznych WKS FR.

Rakieta nośna Sojuz-2.1b startuje z satelitą Glonass-M z kosmodromu w Plesiecku, 22 września 2017 / Zdjęcie: MO FR

Wczorajszy start był trzecim rakiety nośnej Sojuz-2.1b w 2017. Poprzednie miały miejsce 25 maja i 23 czerwca. Wszystkie były udane (Start Sojuza-2.1b z satelitą wojskowym, 2017-05-25).

Wyniesiony wczoraj na orbitę Glonass-M Nr 52 jest jednym z rezerwowych satelitów systemu. Został zbudowany przez ISS im. Reszietniewa ponad 2 lata temu. Do czasu podjęcia decyzji o wykorzystaniu był przechowywany przez producenta.

Obecnie w skład systemu GLONASS wchodzi 25 satelitów dwóch generacji. 23 z nich wykorzystywane są w sposób standardowy, jeden pozostaje do dyspozycji konstruktorów, a kolejny jest w fazie testów. Do normalnego funkcjonowania systemu wokół całego globu potrzeba 24 satelitów, a nad Rosją – 18.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.