Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sri Lanka kupi Su-30K?

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 września 2017

Władze Sri Lanki prowadzą rozmowy o zakupie 6 myśliwców Su-30K, przechowywanych w 558. Lotniczych Zakładach Remontowych (ros. 558. ARZ) w Baranowiczach na Białorusi. Negocjacje dotyczą również innych typów uzbrojenia. A także sfinansowania transakcji z pomocą rosyjskich kredytów.

Postindyjskie Su-30K rozmontowane w hali 558. Lotniczych Zakładów Remontowych w Baranowiczach na Białorusi / Zdjęcie: pilot.strizhi.info

Samoloty, którymi interesuje się Sri Lanka należały wcześniej do Indii. 12 innych Su-30K z tej partii zamówiła wcześniej, w 2013, Angola. Pierwsze dwa z nich zostały niedawno dostarczone odbiorcy po remoncie w 558. ARZ.

Początkowo Sri Lanka zamierzała kupić chińsko-pakistańskie myśliwce JF-17 (Sri Lanka kupi samoloty wielozadaniowe, 2016-08-11). Jednak po negatywnej reakcji Indii, strony wycofały się z planowanej transakcji. Wówczas FR zaproponowała zakup szkolno-bojowych Jak-130. Jednak przedstawiciele Sri Lanki zwrócili uwagę na Su-30K. Początkowo jednak część specjalistów kwestionowała tę koncepcję ze względu na potencjalnie wysokie koszty eksploatacji tych samolotów i uzależnienie w tym zakresie od Rosji. Ten problem ma złagodzić udział w kontrakcie Białorusi.

Rozmowy prowadzone są co najmniej od listopada 2016. Uczestniczą w nich przedstawiciele wojsk lotniczych Sri Lanki, kompanii Lanka Logistics and Technologies Limited i Czechoslovak Export Ltd. Drugą stronę reprezentuje Rosoboroneksport, Korporacja Irkut i 558. ARZ. W marcu 2017 wizytę w Moskwie złożył prezydent i minister obrony Sri Lanki Maithripala Sirisena. Strona rosyjska zaproponowała wówczas dodatkowy kredyt (pierwotny, z 2010, wynosił równowartość ok. 300 mln USD) w wysokości 400 mln USD.

Rosyjskie kredyty mają zostać wykorzystane m.in. na zakup 14 śmigłowców Mi-171 za 146 mln USD (kontrakt z 2013). Pozostałe środki przewidziano na sfinansowanie zakupu 6 samolotów Su-30K, 33 transporterów opancerzonych BTR-82A (dla kontyngentu ONZ w Mali) i kutra patrolowego Gepard 5.1. Ten ostatni zakup ma być wart 197,9 mln USD (wraz z kosztami szkolenia obsług i wyposażeniem pomocniczym).

Su-30K, którymi interesuje się Sri Lanka, wcześniej służyły w indyjskich wojskach lotniczych. Samoloty zostały dostarczone w latach 1997-1999. Z powodu nieopłacalności zmodernizowania ich do wersji Su-30MKI, zostały wycofane ze służby w 2006, a później rozmontowane i zmagazynowane. W 2008 przewiezione je na Białoruś, do 558. ARZ w Baranowiczach (Rosyjskie uzbrojenie dla Angoli, 2013-10-16).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.