Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajna misja Atlasa V

Astronautyka, Strategia i polityka, 24 września 2017

Wczoraj wieczorem, o 22:49 czasu lokalnego (Pacific Time, dziś 05:49 UTC) z Space Launch Complex 3E (SLC-3E) w bazie Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta nośna Atlas V AV-072 w ciężkiej konfiguracji 541 z czterema silnikami na stały materiał pędny Rocketdyne AJ-60A. Rakieta wynosiła wojskowego satelitę NROL-42 o nieznanym oficjalnie przeznaczeniu. Misja jest realizowana na rzecz US National Reconnaissance Office (NRO) przez specjalistów z 30th Space Wing.

Rakieta nośna Atlas V startuje z wojskowym satelitą rozpoznawczym NROL-42. Vandenberg AFB, 23 września, 22:49 PT / Zdjęcie: ULA

Pierwotnie start planowano na 22 września. Jednak odwołano go ze względu na niesprawność baterii w module przyspieszającym Centaur. Udało się ją wymienić i w krótkim czasie przygotować rakietę do startu. Warto zauważyć, że w pierwszym stopniu rakiety United Launch Alliance Atlas V zastosowano rosyjski silnik RD-180.

Rakieta wyniosła satelitę na wysoko eliptyczną orbitę typu Mołnia. Umożliwia ona jego przebywanie przez dłuższe okresy nad półkulą północną. Stamtąd można realizować skuteczne rozpoznanie radioelektroniczne. Według niektórych źródeł, dodatkowym wyposażeniem NROL-42 jest system NEO-4, przeznaczony do wykrywania startów rakiet balistycznych.

Produkowana przez United Launch Alliance (ULA) – spółkę Boeinga i Lockheed Martina – rakieta Atlas V jest używana od 1992. Łącznie startowała 73 razy, w tym 15 razy na rzecz NRO. 10 innych misji dla tego operatora ULA zrealizowała z wykorzystaniem rakiet Delta II i IV.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.