Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Etatyzacja bułgarskiego Dunaritu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 września 2017

Największy bułgarski producent bomb i wszelkiego typu amunicji, wielki eksporter – spółka Dunarit, ulokowana w piątym największym mieście kraju – Ruse, nad brzegiem Dunaju, przy granicy z Rumunią, stanie się na powrót własnością skarbu państwa.

Linia produkcyjna amunicji artyleryjskiej w zakładach Dunaritu

Bułgarski minister gospodarki Emil Karanikołow podał publicznie, iż w trosce o trwałość narodowej obronności państwo przejmie i spłaci istotne zobowiązania Dunaritu, obejmując jednocześnie kontrolę nad tą sprywatyzowaną w 2005 spółką. Karanikołow poinformował także, że Dunaritowi należałoby formalnie cofnąć licencję eksportową i prawo działalności w branży specjalnej, ale mając na uwadze bezpieczeństwo kraju i zagraniczne interesy przedsiębiorstwa, Sofia wstrzymała się przed takim rozwiązaniem. Z jego słów wynika, że członkom dotychczasowej rady dyrektorów Dunaritu postawiono zarzuty kryminalne. Nie jest wykluczone, że jest to związane z aktywnością zagraniczną spółki. Tak, czy inaczej o losie majątku stałego fabryki, w obliczu roszczeń wierzycieli, zadecydować miał sąd gospodarczy. Interwencji Sofii temu zapobiegła.

Przedsiębiorstwo Dunarit powstało w 1903 w celu produkcji prochu strzelniczego. W czasach genseka Żiwkowa fabrykę rozwinięto w potężny kombinat zbrojeniowy wytwarzający większość typów małego i średniego wagomiaru bomb lotniczych konstrukcji rosyjskiej, dostosowanych do pylonów i belek wszystkich samolotów konstrukcji ZSRR, w tym także 100-kg bomb termobarycznych. Specjalnością Dunaritu są także  122-mm pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe i te do powszechnie stosowanych na całym świecie granatników RPG-7, a także miny przeciwpancerne, czy wybuchowe ładunki wydłużone.

Oferta eksportowa bomb lotniczych wytwarzanych przez Dunarit / Zdjęcia: Dunarit

Prywatyzacja Dunaritu w 2005 uważana była za modelowy przykład transformacji bułgarskiej zbrojeniówki. Inne kluczowe przedsiębiorstwa zbrojeniowe tego kraju – Arcus (w pobliżu Wielkiego Tyrnowa – wytwórca broni krótkiej i amunicji) i Arsenal (w pobliżu Kazanłyku – wytwórca broni długiej i amunicji) także zostały sprzedane w prywatne ręce. Od początku XXI wieku wszystkie sprywatyzowane przedsiębiorstwa zbrojeniowe Bułgarii nastawiły się na maksymalizację zysku z eksportu. W okresie 2012-2015 Bułgaria wyeksportowała broń, amunicję i sprzęt wojskowy o rekordowej wartości 1,8 mld USD. W 2015 bułgarski eksport specjalny sięgnął pułapu 640 mln euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż polski. Z czego na eksport bomb, amunicji artyleryjskiej i granatów moździerzowych wytwarzanych w Dunaricie przypadło 241 mln euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.