Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny pożar składu amunicji na Ukrainie

Wypadki, Strategia i polityka, 28 września 2017

26 września około 22:20 wybuchł pożar składu amunicji (48. Arsenał, JW 1119) w Kalinówce koło Winnicy. Specjaliści oceniają, że zagrożony pożarem teren obejmuje 15 miejscowości zamieszkałych przez 70 tys. mieszkańców. Za zagrożoną oceniano także samą Winnicę, odległą o 25 km od składu. W polu rażenia wybuchającej amunicji mogłoby być nawet pół miliona ludzi (sama Winnica ma 370 tys. mieszkańców).

W pożarze składu amunicji w pobliżu Winnicy prawdopodobnie nikt nie zginął. Na razie wiadomo o jednej rannej osobie / Zdjęcie: ukrinform

48. Arsenał ma powierzchnię ok. 1000 ha. W 2014 oceniano, że w składzie w Kalinówce przechowywano 188 tys. szt. amunicji. Wśród nich były pociski do wyrzutni Grad, Uragan i Smiercz. W arsenale przechowywana była też amunicja czołgowa.

Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru składu amunicji pod Winnicą. Lokalne źródła mówią o możliwym zamachu z użyciem bezzałogowca. Na razie nie znaleziono jednak żadnych dowodów na udział czynników zewnętrznych w doprowadzeniu do zniszczenia 48. Arsenału.

Ze względów bezpieczeństwa po wybuchu pożaru wstrzymano ruch samochodowy na trasie Winnica – Żytomierz. Zamknięto też lokalne linie kolejowe. Wstrzymano również ruch lotniczy na zagrożonym obszarem.

W poprzednim wielkim pożarze ukraińskiego składu amunicji, w rejonie miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim, do którego doszło w nocy z 22 na 23 marca, Ukraina utraciła zapasy warte około miliard dolarów (Ukraina straciła amunicję wartą miliard dolarów, 2017-04-13). Wówczas minister obrony Ukrainy, Stepan Połtorak ocenił, że zniszczeniu uległo 70% amunicji przechowywanej w składzie. Tymczasem jedyne przedsiębiorstwo produkujące amunicję dla armii ukraińskiej, w wyniku konfliktu na wschodzie kraju, znalazło się na terytorium separatystycznej Ługańskiej republiki ludowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.