Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Atak na Strefę Gazy – dane o stratach

Strategia i polityka, 26 stycznia 2009

Hamas odzyskał kontrolę nad Strefą Gazy po wycofaniu wojsk izraelskich. Trwa szacowanie strat. Do Gazy zaczyna napływać pomoc z różnych źródeł.

Wojska izraelskie zakończyły wycofywanie się ze Strefy Gazy 21 stycznia. Na posterunki sukcesywnie powracały potem jednostki Hamasu i milicji palestyńskiej. Strony podają, niekiedy znacznie się różniące, dane o wynikach izraelskiego ataku.

Izrael ocenia, że żołnierze Cahalu zabili 700 bojowników Hamasu, Palestyńczycy twierdzą, że zginęło 390 uzbrojonych bojowników Hamasu i funkcjonariuszy milicji palestyńskiej. W sumie w czasie 22-dniowej agresji miało zginąć 1284 Palestyńczyków, a 4336 zostało rannych (według innych danych, odpowiednio, 1324 i 5400). Zdecydowana większość z nich to cywile.

Straty izraelskie to 13 zabitych, w tym 3 cywilów. Liczby rannych źródła izraelskie nie podają. W kierunku terytorium Izraela w trakcie trwania konfliktu wystrzelono 571 rakiet i 205 pocisków moździerzowych różnego typu i zasięgu. Według Israel Intelligence Heritage & Commemoration Center (IICC), zabiły one 3 cywilów i jednego żołnierza.

Według UNICEF (United Nations Children's Fund), wartość strat w Strefie Gazy po ataku wojsk Izraela jest szacowana na 1,9 mld USD (inne źródła szacują straty na 1,5-2 mld USD, Palestyńczycy mówią nawet o 3 mld USD). W wyniku izraelskich bombardowań i ostrzału zniszczonych zostało 4-4,1 tysiące budynków, a 17-22 tysięcy kolejnych jest uszkodzonych (całkowita liczba budynków w Strefie Gazy obliczana jest na 147,5 tys.). Uszkodzeniu albo zniszczeniu uległy 23 meczety, 25 szkół, szpitali i budynków uniwersyteckich, 31 siedzib organów bezpieczeństwa, 16 budynków ministerstw oraz 1500 fabryk, warsztatów i placówek handlowych. Izrael do tej listy dodaje kilkaset tuneli łączących Strefę Gazy z Egiptem, służących m.in. do przemytu broni.

Bez dachu nad głową pozostało około 90 tysięcy mieszkańców Strefy Gazy, w tym 50 tysięcy dzieci. Liczbę mieszkańców Strefy Gazy szacuje się na 1-1,4 mln osób.

Pomocy mieszkańcom Strefy Gazy udziela wiele państw (głównie Iran, Jordania i Egipt) i organizacji pozarządowych. Na pomoc finansową dla ofiar izraelskiej operacji władze Hamasu przeznaczyły 52 mln USD. Po 1300 dolarów otrzymują rodziny zabitych, po 650 dolarów rodziny rannych, 5200 dolarów wynosi wsparcie dla mieszkańców zniszczonych budynków, a po 2600 dolarów przeznaczono dla mieszkańców budynków uszkodzonych.

W czasie trwania izraelskiej operacji do Strefy Gazy wjechało tylko 1700 ciężarówek z pomocą humanitarną. Przewiozły one 42 tys. ton ładunków. Przez terminal Nahal Oz dostarczono 2,2 mln litrów paliwa. Po zakończeniu walk wielkość pomocy rośnie, ale w tempie dalekim od potrzeb. Strefa Gazy nadal jest bowiem blokowana.


Drukuj Góra