Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Laserowy Avenger

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 stycznia 2009

Przedstawiciele Boeinga poinformowali, że ich doświadczalny laser, zamontowany na zestawie przeciwlotniczym Avenger, zestrzelił w ubiegłym miesiącu mały bsl.

Laser Avenger, to przebudowany, samobieżny zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu. Lewy kontener z 4 pociskami Singer, zastąpiono laserem z autonomicznym systemem śledzenia i celowania. Na razie jest to jednak wyłącznie demonstrator technologii / Zdjęcie: Boeing

Próba została przeprowadzona w grudniu, na poligonie White Sands Missile Range. Podstawowym celem było wykrycie i śledzenie 3 małych bsl, w terenie górskim i pustynnym. Próba zakończyła się sukcesem. Dodatkowo system zestrzelił jeden z celów promieniem laserowym. Nie podano jednak szczegółów, w tym odległości od wyrzutni, wysokości i prędkości lotu.

Przedstawiciele wojsk lądowych, które są zainteresowane nowym systemem, podkreślili, że wykorzystanie lasera pozwala na skryte działanie - konwencjonalne systemy pozostawiają ślad wystrzału, co dotyczy szczególnie rakietowych pocisków przeciwlotniczych.

Przeprowadzona w grudniu próba Laser Avengera była kolejnym testem systemu laserowego. W 2007 był on wykorzystywany do niszczenia pułapek minowych i niewybuchów. Od tego czasu zdwojono moc urządzenia, zmodernizowano również system śledzenia i celowania.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.