Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie kupują 4100 ppk Milan 2T

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 stycznia 2009

Po analizie ataku terrorystycznego w Bombaju i zagrożenia ze strony Pakistanu, rząd Indii chce przyspieszyć kilka dużych zakupów uzbrojenia. Pierwszym z nich ma być kontrakt na dostawę 4100 ppk Milan 2T.

Ppk Milan stanowią wyposażenie indyjskich sił zbrojnych od 1981. Pierwsze informacje o planowanym nowym kontrakcie na zakup 4100 pocisków najnowszej wersji - Milan 2T, pojawiły się w maju 2008. Pociski mają kosztować 5,92 mld rupii, czyli ok. 121,3 mln dolarów.

Produkowane przez europejski koncern MBDA od 1993 pociski Milan 2T są wyposażone w tandemowe głowice kumulacyjne. Ich zasięg wynosi 2 km. Masa pocisku to 12 kg, w tym głowica bojowa waży 3 kg.

Do tej pory wyprodukowano 360 tys. ppk Milan różnych wersji i 10 tys. wyrzutni do nich. Według MBDA zanotowano dotąd ok. 10 tys. odpaleń Milanów. Prawdopodobieństwo porażenia celu przez ppk tego typu wynosi 95%.

W drugiej połowie 2008 Indie zakupiły 15 tys. rosyjskich ppk Konkurs-M o zasięgu 4 km. Kosztowały one 13,8 mld rupii (ok. 300 mln USD). Rosyjskie pociski, podobnie jak Milany, będą montowane przez indyjską wytwórnię Bharat Dynamics Ltd.

Ciągle nie zostały dopracowane indyjskie ppk trzeciej generacji Nag o zasięgu 4 km. Ich testy rozpoczęły się w grudniu 2008. Przed ich zakończeniem indyjska armia zdecydowała się zamówić 443 pociski i 13 Namicas (Nag missile tracked carriers).

Nag jest rozwijany od ponad 20 lat w ramach Integrated Guided Missile Development Programme (IGMDP), rozpoczętego w 1983. W ramach tego programu powstały m.in. rakiety balistyczne Agni, Prithvi, Akash i Trishul.

Indie zamierzają zwiększyć liczbę kupowanych w Rosji czołgów T-90S do 1657. Kontynuowana jest też modernizacja czołgów starszej generacji T-72. Pakistan dysponuje ukraińskimi czołgami T-84UD i rodzimymi Al Khalid. To przeciw nim Indie kupują kolejne pociski przeciwpancerne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.