Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Ireneusz Cieślak

Lotnictwo cywilne, Pożegnania, 07 listopada 2017

2 listopada w Poznaniu, w wieku 85 lat zmarł Ireneusz Cieślak – polski pilot balonowy i szybowcowy, zwycięzca Pucharu Gordona Bennetta w 1983. Ireneusz Cieślak był członkiem Aeroklubu Poznańskiego od 1950. W 1957 ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, następnie od 1958 do 1993 pracował w Spółdzielczym Biurze Projektowym w Poznaniu.

W 1976 wystartował w I mistrzostwach świata balonów gazowych, zajmując z Franciszkiem Gralewiczem 8. miejsce. W 1980 w kolejnej edycji tej imprezy był 10. (razem ze Stefanem Makné). W 1979 w zespole ze Stefanem Makné zajął w mistrzostwach świata balonów na ogrzane powietrze 20. miejsce, a w 1980 razem z Eugeniuszem Olszańskim był 6. w mistrzostwach Europy balonów na ogrzane powietrze.

Jego największym sukcesem sportowym było zwycięstwo w pierwszej po II wojnie światowej edycji Pucharu Gordona Bennetta w 1983 w załodze tworzonej ze Stefanem Makné. Polski duet w balonie SP-BZO Polonez wystartował 28 czerwca 1983 z Paryża i po 36 h i 26 min wylądował w niemieckiej wsi Offenstetten, przebywając dystans 690 km. Było to jedyne polskie powojenne zwycięstwo w tych zawodach. Sukces ten przyniósł im także 8. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski w 1983.

W kolejnych edycjach Pucharu Gordona Bennetta startował z innymi partnerami i zajmował kolejno 4. miejsce w 1984 (z Waldemarem Ozgą), 5. miejsce w 1985 z Jerzym Czerniawskim i 9. miejsce w 1988 (z Waldemarem Ozgą). Ireneusz Cieślak był również instruktorem sportu balonowego. Do ostatnich chwil swojego bogatego życia pasjonował się lotnictwem.

Pogrzeb Ireneusza Cieślaka odbędzie się 9 listopada 2017 o godz. 13:00 na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Na podstawie informacji Lz.pl


Drukuj Góra