Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy uhonorowali polskich kombatantów

Lotnictwo wojskowe, 08 listopada 2017

Ambasador Wielkiej Brytani w Argentynie Mark Kent przewodniczył Uroczystościom w siedzibie Ambasdy Brytyjskiej w Buenos Aires z okazji rocznicy Bitwy o Anglię oraz oddał cześć 750 ochotnikom – Argentyńczykom, którzy walczyli wraz z wojskiem brytyjskim w czasie II wojny światowej.

Uczestnicy uroczystości

Szef brytyjskiej dyplomacji w Argentynie złożył podziękowanie za ofiarę, jaką złożył polski żołnierz w Bitwie o Anglię na ręce obecnego na uroczystości Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie Marka Pernaka. Głównym akcentem uroczystości było przekazanie Dyplomu i Medalu Dziękczynienia dla dwóch polskich kombatantów: Franciszka Ślusarza – Prezesa Polskich Kombatantów w Argentynie i dla Antoniego Żebrowskiego. W Uroczystościach w siedzibie Ambasady Wielkiej Brytanii, wzięli również udział: Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie o. Jerzy Twaróg i albertynka siostra Teresa Świątkowska, którzy towarzyszyli Antoniemu Żebrowskiemu.

Franciszek Ślusarz – rocznik 1924 – urodził się w Lidzie, a w 1940 został wywieziony wraz z rodziną do Kazachstanu, gdzie przeszedł gehennę jak wszyscy zesłańcy. W 1942 wyjechał z 2. Korpusem Polskim do Iraku, potem do Palestyny, Libanu, Egiptu, a na początku 1944 – wraz z 8. Pułkiem Artylerii Przeciwlotniczej Ciężkiej – trafił do Włoch, gdzie brał udział w walkach pod Monte Cassino. W lipcu 1946 wyjechał do Anglii, skąd po dwóch latach przeniósł się do Argentyny. Zna kilka języków, współpracuje z kombatantami angielskimi i francuskimi. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Argentynie, którego jest Prezesem, należało do największych organizacji polonijnych. Liczyło ponad 20 tysięcy członków, w tym kilku generałów, kilkudziesięciu pułkowników i wielu podoficerów. Trzymali się razem, wspierali, bawili. Większość wygnańców polskich już dawno spoczywa w argentyńskiej ziemi.

Dyplom z podziękowaniem dla por. nawig. Antoniego Żebrowskiego / Zdjęcia: o. Jerzy Twaróg

Ppor. nawig. Antoni Żebrowski urodził się 1 września 1924. W 1941 ukończył Scottish Universities Entrance Board, a 25 stycznia 1943 został wyszkolony na nawigatora samolotów myśliwskich. Przeszkolenie na samolocie Avro Anson odbył w dniach 13 czerwca – 5 lipca 1943, z nalotem 41 h 5 min. 11 sierpnia 1943 ppor. Żebrowski rozpoczął loty bojowe jako nawigator w 307. Dywizjonie Myśliwskim Nocnym Lwowskich Puchaczy, początkowo na samolocie Beaufighter II. 3 listopada 1943 został przeszkolony na samolot Mosquito i kontynuował loty bojowe do 6 września 1943. Załoga, w której skład wchodził, ma potwierdzone 3 zestrzelenia: Messerschmitta Bf 109, Messerschmitta Bf 110 i Dorniera Do 217.

W kolejnym etapie służby ppor. Żebrowski został przeszkolony na samoloty transportowe. Od 25 października 1943 do 22 marca 1946 wykonywał loty w jednostkach Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Całkowity nalot ppor. Żebrowskiego to 493 h 40 min. w dzień i 214 h w nocy. Po zdemobilizowaniu Antoni Żebrowski wyjechał do Argentyny. 23 maja 2014 Ambasador RP w Argentynie Jacek Bazański wręczył por. Antoniemu Żebrowskiemu Medal Pro Patria. Obecnie Antoni Żebrowski zamieszkuje w Polskim Domu Spokojnej Starości im. Św. Jana Pawła II w Martin Coronado (Maciaszkowie) który prowadzą polskie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.