Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie satelity YG-30 na orbitach

Astronautyka, 26 listopada 2017

Wczoraj o 2:10:05 czasu lokalnego (24 listopada o 19:10:05 UTC) z platformy startowej nr 3 ośrodka kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan wystartowała chińska rakieta nośna CZ-2C. Wyniosła ona na orbitę o wysokości 590 km i nachyleniu 35o trzy wojskowe satelity rozpoznawcze Yaogan-30-02. Lot przebiegł bez problemów. Był to czwarty start chińskiej rakiety nośnej w listopadzie 2017 (Drugi start CZ-6, 2017-11-25).

Chińska rakieta nośna CZ-2C startuje z platformy startowej nr 3 ośrodka kosmicznego Xichang / Zdjęcie: CCTV

Satelity YG-30 oficjalnie mają monitorować środowisko elektromagnetyczne i testować technologie z tym związane. Jednak analitycy uważają, że podobnie jak wcześniej (pod koniec września br.) umieszczone na orbitach trzy satelity tego typu (YG-30-01), także trzy kolejne mają śledzić ruchy okrętów, przede wszystkim grup lotniskowcowych USA operujących w pobliżu ChRL. Satelity YG-30 miałyby być odpowiednikami amerykańskich satelitów NOSS (Naval Ocean Surveillance System).

Konstelacja trzech wojskowych satelitów rozpoznawczych YG-30 / Ilustracja: CCTV

CZ-2C to dwustopniowa rakieta nośna z silnikami na ciekły materiał pędny, pochodna wojskowej DF-5. Rakiety tego typu są wykorzystywane do wynoszenia niewielkich satelitów (łączna masa – do 3300 kg) na niskie orbity okołoziemskie i orbitę heliosynchroniczną. Na 43 starty rakiet CZ-2C tylko jeden był nieudany (18 sierpnia 2011 z wojskowym satelitą SJ-11-04 – zawiódł wówczas drugi stopień).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.