Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iskandery-M przekazane kaliningradzkim gwardzistom

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 listopada 2017

152. Brzesko-Warszawska Gwardyjska Brygada Rakietowa Specjalnego Przeznaczenia ze składu 11. korpusu armijnego Floty Bałtyckiej Rosji jest pierwszą oficjalnie wskazaną przez Moskwę jednostką stacjonująca w Obwodzie Kaliningradzkim od listopada 2017 wyposażoną w system 9K720 Iskander-M.

Satelitarne zdjęcie wykonane z pojazdu korporacji Airbus Defence and Space w lutym 2017 ukazujące przygotowania garnizonu 152. brygady w Czerniachowsku do przyjęcia nowego sprzętu – zestawów Iskander-M. Zdjęcie to zostało zamieszczone z komentarzem angielskim w Jane’s Defence Weekly / Zdjęcie: via LIVEJOURNAL

23 listopada 2017 organ sił zbrojnych Rosji – gazeta Krasnaja Zwiezda (Czerwona Gwiazda) podała piórem Aleksandra Tichonowa i Wiktora Chudoliejewa (artykuł: O riesursach obronnogo znaczenija), iż na poligonie rakietowym Kapustin Jar (w Obwodzie Astrachańskim – na wschód od Wołgogradu) 22 listopada 2017 uroczyście przekazano na ręce dowódcy 152. brygady – płk Anatolija Gorodeckiego nowy sprzęt – kompleksy rakietowe Iskander-M. Znaczenie uroczystości podkreśliła wizyta szefa wojsk rakietowych i artylerii FR – gen. Michaiła Matwiejewskiego oraz dowódcy Wosjk Lądowych FR – Wiktora Lizwinskiego. Obecni byli także przemysłowcy sektora obronnego Rosji. Dziennik poinformował, że jest to już jedenasta brygada rakietowa Rosji przezbrojona z dotychczasowego sprzętu (zwykle były to, jak w przypadku 152. brygady – systemy Toczka) w Iskandery.

Krasnaja Zwiezda podaje ponadto, że bezpośrednio po przekazaniu całego nowego wyposażenia i uzbrojenia 152. brygada przystąpi na poligonach Obwodu Astrachańskiego (gdzie w czasach Układu warszawskiego ćwiczyli także polscy rakietowcy) do ćwiczeń i treningu zapoznawczego już na docelowych zestawach Iskander-M. W artykule jest mowa o dziesiątkach wozów bojowych z których odpalone mogą zostać dwa pociski – balistyczny – 9M723 o zasięgu ok. 500 km i skrzydlaty samosterujący, napędzany silnikiem turboodrzutowym tzw. Iskander-K (kriłatyj) o zasięgu ponad 1000 km (według niektórych źródeł ok. 2000 km). A także o wozach dowodzenia, przygotowania informacji startowych, logistycznych i wsparcia technicznego. Za przygotowania załóg wozów bojowych aż do fazy pierwszych próbnych startów pocisków odpowiadać będzie 60. Centrum Szkoleniowe Przygotowania Bojowego Wojsk Rakietowych Obwodu Astrachańskiego.

Według służby prasowej Zachodniego Okręgu Wojskowego sił zbrojnych FR, w czasie kiedy część 152. brygady zaczyna się szkolić w rejonie Kapustin Jaru w obsłudze zestawów Iskander-M, inna jej część – nadal posługująca się dotychczasowymi systemami rakietowymi – 9K79-1 Toczka-U - kontynuuje na terenie Obwodu Kaliningradzkiego szkolenie na starym sprzęcie. Oznacza to, że nowe zestawy rakietowe nie znajda się za naszą północną granicą natychmiast. Nowe Iskandery-M zostaną najprawdopodobniej przetransportowane (drogą morską) do garnizonu kaliningradzkiego jednostki – w pobliżu miasta Czerniachowsk w 2018. Gwardziści – rakietowcy ze 152. brygady obchodzili w Czerniachowsku 29 kwietnia 2017 75-lecie istnienia jednostki, której początek dała tzw. 3 Istriebitielna Brigada z czasów II wojny światowej. Z serwisu zdjęciowego Czerniachowska wynika, że już wiosną 2017 uruchomiono prace zmierzające do modernizacji infrastruktury komunikacyjnej garnizonu, najprawdopodobniej zwiększającej mobilność jednostki. 10 lutego 2017 w Jane’s Defence Weekly opublikowano zdjęcie satelitarne garnizonu 152. brygady, wykonane z pojazdu korporacji Airbus Defence and Space, na których uchwycono wprowadzenie do służby 8 nowych wzmocnionych garaży (po rosyjsku – TMU – Tientomobilnyje Ukrytie) o wymiarach 54x22 m dla wozów bojowych Iskander-M.

Uchwycone w 2009 ćwiczenia rakietowców-gwardzistów ze 152 brygady z zestawami Toczka-U, które miały miejsce na poligonie w Obwodzie Kaliningradzkim. Nadal część jednostki, która pozostała za naszą północną granicą posługuje się ta starą bronią/ Zdjęcia: WPRISTAV.RU

W Rosji zamawia się i odbiera nowe bojowe systemy rakietowe jednostkami, dla których je przeznaczono. Sprzęt dla 152. brygady był ostatnim 10-brygadowym kompleksem Iskander-M dostarczonym wedle kontraktu 3/3/1/24-11-DGOS z 4 sierpnia 2011, zawartego między MON Rosji z KB Maszinostrojenija (jedynego dostawcy systemu) na dostawę właśnie 10 kompletnych parków bojowych dla 10 brygad.

Ściśle według kontraktu, w 2013 przekazano dwa brygadowe parki sprzętowe Iskanderów-M dla 107 specjalnej samodzielnej brygady ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, stacjonującej w Birabidżanie i dla 1. samodzielnej brygady z Południowego Okręgu, stacjonującej w Krasnodarze. W 2014 nowy sprzęt otrzymały: 112. samodzielna brygada gwardyjska Zachodniego Okręgu (garnizon Szuje w Obwodzie Iwanowskim) i 92. samodzielna brygada Centralnego Okręgu (garnizon Tockoje-2, Obwód Erenburski). W 2015 także dwie brygady otrzymały Iskandery-M: 103 samodzielna, odznaczona Orderem Czerwonego Sztandaru Okręgu Wschodniego (garnizon Ułan-Ude) oraz nowo sformowana samodzielna 12. brygada Okręgu Południowego (garnizon Mozdok, południowa Osetia). W 2016 również przezbrojono dwie brygady: 20. samodzielną gwardyjską berlińską (z podwójnym Orderem Czerwonego Sztandaru) ze składu 5. armii ogólnowojskowej Okręgu Wschodniego (garnizon Ussuryjsk w Kraju Przymorskim na Dalekim Wschodzie) i 119. samodzielną ze składu 41. armii ogólnowojskowej Okręgu Centralnego (garnizon w osadzie Jełanskij Obwodu Swierdłowskiego).

9. przezbrojoną w Iskandery-M brygadą w czerwcu 2017 stała się nowa – 3. ze składu 29. armii ogólnowojskowej Okręgu Wschodniego (garnizon w osadzie Gornyj/Czyta-46 Kraju Zabajkalskiego, 70 km na południe od miasta Czyta). Jak widać - Moskwa przede wszystkim starała się nowy sprzęt przekazać do Azji i na Daleki Wschód, a nie do Europy.

Aby rachunek 11 rakietowych grup wyposażonych w Iskandery-M się zgadzał, trzeba do tego dodać, że nim podpisano oficjalne zamówienie Moskwy na wyposażenia 10 brygad, na przełomie 2010/2011 pierwsze zestawy otrzymała 26. samodzielna brygada rakietowa Okręgu Zachodniego (garnizon Ługa, Obwodu Leningradzkiego). Prototypowe zaś jeszcze zestawy w okresie 2005-2007 trafiły do eksperymentalnego, samodzielnego 630. dywizjonu rakietowego 60.

Centrum Szkolenia i Przygotowania Bojowego Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych FR na poligonie Kapustin Jar. Jest to ta sama jednostka, która obecnie szkoli gwardzistów-rakietowców z Kaliningradu. Centrum weszło również do historii militarnej Rosji w inny sposób. Jego żołnierze użyli w sierpniu 2008, podczas wojny gruzińskiej po raz pierwszy zestawów Iskander-M w warunkach prawdziwego boju.

Według danych rosyjskich, obecnie tylko jedna brygada rakietowa posługuje się nadal starymi systemami Toczka-U. Jest to 448., należąca do Zachodniego Okręgu Wojskowego, rozmieszczona w sławnym z bitwy pancernej 1943 Kursku.

Na tym jednak nie koniec. 24 sierpnia 2017 Moskwa oznajmiła, że zawiera z KB Maszinostrojenija dodatkowy kontrakt na wykonanie i przekazanie kompletnego sprzętu dla dwóch brygad Iskanderów-M. Oznacza to, że nowe zestawy rakietowe już wkrótce, najprawdopodobniej w 2018 dostanie brygada z Kurska i zupełnie nowa dopiero formowana jednostka. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.