Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej M32 dla USMC

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 października 2007

Obok nowego 5,56-mm karabinka maszynowego zasilanego z magazynka, rozwijanego w programie IAR, amerykańska Piechota Morska planuje również zakup większej liczby 40-mm granatników rewolwerowych M32 MGL (Multi-Shot Grenade Launcher).

Testy granatnika M32 przeprowadzane w 2005 w Regimental Combat Team 5, stacjonującym w Iraku w Camp Fallujah / Zdjęcie: USMC

W 2005 USMC zdecydowała się na interwencyjny zakup około 200 takich granatników, które do końca 2006 trafiły w ręce żołnierzy. Broń została wykorzystana bojowo w Iraku, udowodniła swoją przydatność i zyskała uznanie w oczach konserwatywnych marines. Stąd też planowane jest wprowadzenie jej do uzbrojenia na większą skalę i zakup dodatkowych dwóch tysięcy M32 (początkowo mówiono nawet o 9 tysiącach nowych granatników).

Granatnik rewolwerowy, z uwagi na swoją prostotę, działa niezawodnie w każdych warunkach, nie wymaga specjalnej konserwacji i pozwala wyposażonym w niego żołnierzom na uzyskanie znaczącej chwilowej przewagi ogniowej, które nie zapewnia żaden inny lekki system broni strzeleckiej.

Milkor Mk 1, następca Y2. Południowoafrykańskie przedsiębiorstwo dostarczyło odbiorcom z ponad 30 państw świata blisko 30 tysięcy takich granatników / Zdjęcie: Milkor

Pomysł wprowadzenia do uzbrojenia tego rodzaju konstrukcji pojawił się w RPA. W 1979 armia tego państwa ogłosiła konkurs na wielostrzałowy granatnik do amunicji 40 mm x 46SR. Cztery lata później pojawił się, opracowany przez południowoafrykański Armscor (obecnie Milkor), sześciostrzałowy granatnik rewolwerowy MGL-40 (Multiple Grenade Launcher, 40 mm), który w 1985 został przyjęty do uzbrojenia (w odmianie Y2). W 1986 podpisano pierwszy kontrakt eksportowy, choć z powodów politycznych broń z RPA została objęta embargiem. Dopiero po upadku apartheidu Południowa Afryka mogła ponownie oferować swoje konstrukcje na światowych rynkach.

W 1996 Milkor zaprezentował zmodyfikowaną, prostszą w obsłudze i bardziej niezawodną wersję swojego granatnika - MGL Mk 1, która została zakupiona przez ponad trzydzieści państw, oprócz RPA, m.in. przez Brazylię, Peru, Kolumbię, Meksyk i Szwecję, zaś w Chorwacji podjęto produkcję licencyjną (pod nazwą RBG-6). W 2004 pojawiły się nowe odmiany MGL Mk-1S i MGL Mk-1L z komorami nabojowymi długości, odpowiednio 105 i 140 mm. Podczas wystawy IDEX 2007 w Abu Zabi Milkor ujawnił, iż prowadzi prace nad granatnikiem nowej generacji, przystosowanym, obok strzelania typowymi granatami 40 mm x 46SR o niskiej prędkości wylotowej, do wykorzystywania amunicji o średniej prędkości wylotowej (wyższej niż klasyczny granat 40 mm x 46SR, lecz niższej od 40 mm x 53 pocisków do granatników automatycznych), o zasięgu przekraczającym 1000 m.

Chorwacki RBG-6, licencyjna kopia południowoafrykańskiego granatnika rewolwerowego MGL Mk 1, w rękach bojowników UCK z Kosowa / Zdjęcie: ASDF

M32 to wojskowe oznaczenie jakie nadano sześciostrzałowemu granatnikowi MGL-140 (zmodyfikowana odmiana MGL Mk 1L, ze stalową ramą i dłuższymi 140-mm komorami nabojowymi bębna, pozwalającymi na wykorzystywanie amunicji specjalnej), produkowanemu przez amerykańską filię południowoafrykańskich zakładów Milkor. Jest to broń półautomatyczna - bęben napędzany jest podczas strzelania sprężyną, napinaną ręcznie przed załadowaniem, zaś część gazów prochowych odprowadzana przez otwór w lufie, przesuwa tłok gazowy zwalniający zatrzask bębna, co umożliwia jego obrót pod wpływem naciągniętej sprężyny.

Głównym zespołem M32 jest wzmocniony i odporny na działanie wody morskiej szkielet ze stali nierdzewnej, do której przymocowano aluminiowy bęben z sześcioma komorami nabojowymi oraz zespół spustowy (odchylany do ładowania). Broń wyposażona została w grzbietową szynę Picatinny (MIL-STD-1913), system czterech szyn montażowych umieszczony na lufie i teleskopową kolbę o regulowanej długości. W M32 zastosowano igliczny mechanizm uderzeniowy i mechanizm spustowy z samonapinaniem. Przed strzałem przypadkowym chroni bezpiecznik nastawny, którego skrzydełka rozmieszczone są po obu stronach broni, nad chwytem.

Pierwsze strzelania z granatnika M32 w Iraku / Zdjęcie: USMC

Broń może strzelać całą gamą amunicji 40 mm x 46SR, od standardowej wielozadaniowej M433 HEDP do amunicji specjalnej - obezwładniającej, oświetlającej czy obserwacyjnej. Opróżnienie wszystkich sześciu komór zajmuje nieco ponad trzy sekundy (granatnik ma szybkostrzelność praktyczną 18 strz./min.), jeden strzelec jest w stanie pokryć obszar o powierzchni 20 x 60 m. Zasięg dla celów punktowych równy jest 150 m, obszarowych - 375 m, zasięg minimalny - 30 m. Masa - 5,95 kg, długość całkowita (z kolbą złożoną/rozłożoną) - 685/785 mm.

Amerykańskie zainteresowanie tego rodzaju konstrukcjami dało impuls do rozpoczęcia prac nad polskim odpowiednikiem M32. Broń ma zostać zaprojektowana przez WAT (mający doświadczenia z 26-mm granatnikiem rewolwerowym RGA-86, zbudowanym na bazie karabinka AKM i wprowadzonym na wyposażenie oddziałów prewencji policji) we współpracy z tarnowskim Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.