Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa na lotniskach

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 01 grudnia 2017

Systemy zabezpieczeń portów lotniczych są nieustannie rozwijane, dlatego to właśnie tam testowane są najnowocześniejsze rozwiązania, które nierzadko łączą ze sobą poszczególne elementy zabezpieczeń w jeden integrowany system.

Laserowy wykrywacz materiałów wybuchowych G-SCAN PRO LDS 4500-G

Przykładem takiej technologii jest BMS (Building Managment System), który działa między innymi w Terminalu 2 w gdańskim porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy. Gromadzi on w jednym miejscu wszystkie dane zbierane z różnych części lotniska. Informacje pobierane są za pomocą monitoringu (cyfrowego i elektroenergetycznego), czytników, czujników oraz punktów kontrolnych, które dokładnie identyfikują pasażerów – mówi Krzysztof Rydlak z sieci sklepów Spy  Shop – ekspertów ds. bezpieczeństwa technologicznego.

Wszystkie newralgiczne punkty wyposażone są w urządzenia, które potrafią wykryć i zidentyfikować niebezpieczne substancje. Jednym z nich jest G-SCAN PRO LDS 4500-G. Laserowy wykrywacz materiałów wybuchowych skanuje próbki substancji chemicznych (w formie stałej, cieczy lub proszku) nie tylko bezpośrednio, ale również poprzez pojemnik, w którym są umieszczone – i rozpoznaje je zgodnie z zapisaną bazą. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu metody spektroskopii Ramana, która identyfikuje substancję w niecałe 3 s. Niezawodność i szybkość działania sprawiają, że G-SCAN jest bardzo skutecznym rozwiązaniem zarówno w czasie kontroli podejrzanych bagaży, jak i w działaniach antyterrorystycznych.

Bramka do wykrywania metali Garrett PD 6500i / Ilustracje: Spy Shop

Tymczasem standardem w portach lotniczych są bramki do wykrywania metali, których pionierem jest Garrett. Model PD 6500i ma aż 33 strefy detekcji, pozwalające na dokładną i szybką analizę do 60 osób na minutę, co w kontekście przepływu osób na lotniskach jest kluczowe. Bramka spełnia wymogi bezpieczeństwa elektroenergetycznego EMC – jest więc bezpieczna dla osób mających rozrusznik serca, dla kobiet w ciąży, ale również dla elektronicznych nośników danych. Zarówno G-SCAN, który identyfikuje substancje, jak i bramka Garrett wykrywająca niebezpieczne przedmioty dostępne są w ofercie polskiego dystrybutora – sieci sklepów Spy Shop.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.