Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy chiński samolot

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 05 lutego 2009

Mimo, że ChRL buduje naddźwiękowe myśliwce, lekkie i ultralekkie samoloty sportowo-turystyczne pochodzą wyłącznie z importu. Może się to zmienić za sprawą Hunan Sunward, spółki, która na zamówienie lokalnych władz, opracowała prototyp 2-osobowego samolotu o masie startowej poniżej 600 kg.

Pierwszy lekki samolot cywilny komunistycznych Chin. Na razie nie ma o nim zbyt wielu informacji, oprócz faktu, że wykonano go z dużym udziałem podzespołów kompozytowych i że odbył już swój pierwszy lot / Zdjęcie: enghunan.gov.cn

Do tej pory nie ujawniono szczegółowych informacji o nowej konstrukcji. Poinformowano natomiast, że w styczniu dokonano oblotu samolotu. Jego budowa jest częścią programu, finansowanego przez władze prowincji Hunan. Kosztem 60 mln USD mają zostać wyprodukowane w niewielkich seriach własne, lekkie bezzałogowce (15 egz.), łodzie latające (70 egz.) i samoloty, spełniające wymogi kategorii LSA (15 egz.) - lekkich samolotów sportowych, o maksymalnej masie startowej poniżej 600 kg.

Program realizowany jest przez Hunan Sunward Science and Technology Co Ltd, spółkę prawdopodobnie założoną przez departament nauki prowincjonalnych władz.

Producent opracował i wytwarza samodzielnie kompozytowe elementy kadłuba oraz system kontroli lotu. Nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy, samolot zostanie skierowany do produkcji seryjnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.