Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nagroda dla MEOLUT Next

Astronautyka, 08 grudnia 2017

Spółka Thales Alenia Space została uhonorowana nagrodą Better Satellite World Awards za swoje rozwiązanie MEOLUT Next, które wspiera akcje ratownicze i poszukiwawcze. Nagroda została przyznana przez Space & Satellite Professionals International (SSPI). Celem organizacji jest wyróżnianie innowacyjnych przedsiębiorstw za budowanie zdrowego, zrównoważonego i przyjaznego dla całej ludzkości świata. Laureaci nagrody Better Satellite World byli oceniani w trzech kategoriach: Wpływ o zasięgu globalnym lub regionalnym; Edukacja w celu poprawy standardów życia oraz Zarządzanie i handel.

Porównanie możliwości MEOLUT i MEOLUT Next / Ilustracja: Thales Alenia Space

System MEOLUT Next to najnowszy projekt Thales Alenia Space. Będzie służył do akcji ratowniczych i poszukiwawczych. MEOLUT Next jest pierwszym na świecie satelitarnym systemem zintegrowanym z rozwiązaniami COSPAS/SARSAT.

Tradycyjne systemy MEOLUT są wyposażone w 6 dużych anten zajmujących powierzchnię porównywalną do boiska piłkarskiego i mogą odbierać sygnały z 6 satelitów (po jednym na antenę). MEOLUT Next składa się z małych anten rozmieszczonych na powierzchni mniejszej niż 6 m2. Jest w stanie monitorować aż 30 satelitów, dzięki czemu zwiększa szanse wykrycia sygnału ostrzegawczego. Ponadto, ze względu na brak elementów mechanicznych w antenach, koszty obsługi sprzętu są stosunkowo małe.

2-metrowe kompaktowe anteny składają się z 64 modułów wyposażonych w wysokowydajną jednostkę radiową. Mogą być rozmieszczane na dachu bez potrzeby instalowania dodatkowej infrastruktury. MEOLUT Next jest stacjonarny i nie wymaga żadnych silników elektrycznych. Jest w stanie śledzić sygnały ze wszystkich satelitów MEO w jego zasięgu, co umożliwia wykrycie sygnału SOS z odległości do 5000 km.

W lipcu 2017 antena MEOLUT Next odebrała sygnał SOS z małego żaglowca u wybrzeży Sardynii, daleko poza zasięgiem radia VHF oraz innych zasięgów łączności. MEOLUT Next dokładnie zlokalizował położenie łodzi w ciągu 5 minut, dzięki czemu ekipa ratunkowa uratowała trzech pasażerów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.