Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polskie skrzydła w miniaturze

Modelarstwo, 08 grudnia 2017

Co najmniej do końca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie można oglądać unikatową wystawę modeli statków powietrznych używanych w polskim lotnictwie.

Wykonane przez Wojciecha Butrycza modele prezentują historię polskich skrzydeł – od pierwszego samolotu z polskimi znakami przynależności państwowej, jakim był Albatros B.II aż po używane obecnie F-16. Kolekcja pozwala zaznajomić się nie tylko z typami statków powietrznych, ale także godłem i barwą w polskim lotnictwie wojskowym / Zdjęcia: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kolekcja składa się ze 105 modeli wykonanych przez wybitnego krakowskiego modelarza Wojciecha Butrycza. Pozyskany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego zbiór jest jedynym w Polsce, prezentującym tak wiele typów statków powietrznych w polskich barwach i tych, na których latali polscy piloci. W jednym miejscu, w zminiaturyzowanej postaci, zostały zgromadzone typy, ukazujące historię polskiego lotnictwa – głównie wojskowego – od jego początków w 1918 po współczesność. Przy tworzeniu kolekcji wykorzystano modele w skali 1/72 dostępne na rynku modelarskim, jednak wiele z nich zostało zwaloryzowanych i poprawionych, dzięki czemu doskonale odwzorowują oryginały.

Wojciech Butrycz (1950 – 2016) był absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Zamiłowanie do lotnictwa odziedziczył po ojcu, Zdzisławie, z którym od młodych lat wspólnie budował modele i czytał literaturę lotniczą.

Dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego i swoim kontaktom towarzysko-modelarskim, jego modele wraz z opisami etapów ich budowy i recenzjami dostępnych zestawów do sklejania można było zobaczyć na łamach zagranicznych czasopism modelarskich, w tym Windsock International, Scale Aircraft Modeller International i Scale Aircraft Modeling, dzięki czemu popularyzował historię polskiego lotnictwa, którym szczególnie się interesował. Współpracował też z polskimi czasopismami i stronami internetowymi o tematyce modelarskiej.

Dzięki gruntownemu przygotowywaniu się do budowy modeli – obejmującemu mozolne zbieranie materiałów z literatury krajowej i zagranicznej, zdjęć, a także często długotrwałej analizie dostępnych informacji – jego prace wzbudzały zainteresowanie i szacunek w środowisku modelarsko-lotniczym i były doceniane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych.

Prezentowana w muzeum kolekcja została zakupiona dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem medialnym wystawy jest ML Skrzydlata Polska.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaDrukuj Góra