Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie skrzydła w miniaturze

Modelarstwo, 08 grudnia 2017

Co najmniej do końca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie można oglądać unikatową wystawę modeli statków powietrznych używanych w polskim lotnictwie.

Wykonane przez Wojciecha Butrycza modele prezentują historię polskich skrzydeł – od pierwszego samolotu z polskimi znakami przynależności państwowej, jakim był Albatros B.II aż po używane obecnie F-16. Kolekcja pozwala zaznajomić się nie tylko z typami statków powietrznych, ale także godłem i barwą w polskim lotnictwie wojskowym / Zdjęcia: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kolekcja składa się ze 105 modeli wykonanych przez wybitnego krakowskiego modelarza Wojciecha Butrycza. Pozyskany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego zbiór jest jedynym w Polsce, prezentującym tak wiele typów statków powietrznych w polskich barwach i tych, na których latali polscy piloci. W jednym miejscu, w zminiaturyzowanej postaci, zostały zgromadzone typy, ukazujące historię polskiego lotnictwa – głównie wojskowego – od jego początków w 1918 po współczesność. Przy tworzeniu kolekcji wykorzystano modele w skali 1/72 dostępne na rynku modelarskim, jednak wiele z nich zostało zwaloryzowanych i poprawionych, dzięki czemu doskonale odwzorowują oryginały.

Wojciech Butrycz (1950 – 2016) był absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Zamiłowanie do lotnictwa odziedziczył po ojcu, Zdzisławie, z którym od młodych lat wspólnie budował modele i czytał literaturę lotniczą.

Dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego i swoim kontaktom towarzysko-modelarskim, jego modele wraz z opisami etapów ich budowy i recenzjami dostępnych zestawów do sklejania można było zobaczyć na łamach zagranicznych czasopism modelarskich, w tym Windsock International, Scale Aircraft Modeller International i Scale Aircraft Modeling, dzięki czemu popularyzował historię polskiego lotnictwa, którym szczególnie się interesował. Współpracował też z polskimi czasopismami i stronami internetowymi o tematyce modelarskiej.

Dzięki gruntownemu przygotowywaniu się do budowy modeli – obejmującemu mozolne zbieranie materiałów z literatury krajowej i zagranicznej, zdjęć, a także często długotrwałej analizie dostępnych informacji – jego prace wzbudzały zainteresowanie i szacunek w środowisku modelarsko-lotniczym i były doceniane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych.

Prezentowana w muzeum kolekcja została zakupiona dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem medialnym wystawy jest ML Skrzydlata Polska.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.