Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzy warianty modernizacji T-72 na stole MON

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 15 grudnia 2017

Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy przedstawiły resortowi obrony trzy różne, konkretne warianty modernizacji wyprodukowanych w Polsce wozów T-72. MON otrzymał także szczegółowy kosztorys każdej z proponowanych wersji, biorąc pod uwagę chęć rewitalizacji 300 wozów, co zapowiedział oficjalnie wiceszef MON – Bartosz Kownacki.

PT-17 – model demonstracyjny jednego z możliwych, gotowych i oszacowanych wariantów modernizacyjnych T-72, zaproponowany przez ZM Bumar Łabędy i publicznie zaprezentowany podczas MSPO 2017 w Kielcach / Zdjęcie: Wojciech Gargała

MON, wedle deklaracji min. Kownackiego (wywiad prasowy opublikowany na stronie internetowej ministerstwa 8 grudnia 2017 – Polska armia będzie coraz lepsza), które liczy na dodatkowe 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie resortu, szacuje, że modernizacja każdego zmodernizowanego T-72 zamknie się w kwocie 4 mln zł. Cały zaś program odmłodzenia wozów wyprodukowanych niegdyś w Łabędach, a obecnie trzymanych w magazynach rezerwowych, zamknąć się ma wydatkami przekraczającymi 1 mld zł.

Wszystko to potwierdza wcześniejsze doniesienia o chęci sformowania w najbliższych latach co najmniej dwóch dodatkowych brygad zmechanizowanych Wojsk Lądowych i o próbach poszukiwania czołgów dla wspierających te na razie hipotetyczne jednostki batalionów pancernych.

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił już fazę analityczną projektu, czyli poszukiwania dostawców poszczególnych komponentów do modernizacji magazynowanych i zakonserwowanych czołgów T-72. Ma ona potrwać co najmniej 18 miesięcy. Po tym okresie spodziewane jest rozpoczęcie formalnych procedur przetargowych.

Wiadomo, że rozważane są opcje europejskie – francuska i niemiecka oraz koreańska (wejściem w program modernizacji polskich T-72 żywo zainteresowany jest producent czołgów koreańskich – koncern Hyundai Rotem). Tymczasem na stole MON spoczywa już gotowy konkretny, wyliczony i oszacowany trójwariantowy projekt modernizacyjny firmowany przez dotychczasowego producenta polskich czołgów – ZM Bumar Łabędy – z szybkim uruchomieniem jego realizacji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.