Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opuszczenie bandery na ORP Kondor

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 grudnia 2017

Ostatnie opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor odbyło się 20 grudnia, ok. 9.10. W uroczystości wzięli udział Inspektor Marynarki Wojennej RP kontradmirał Mirosław Mordel, przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Bojowych, załoga okrętu oraz zaproszeni goście.

ORP Kondor na chwilę przed spuszczeniem bandery i proporca MW / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz

W trakcie okolicznościowego wystąpienia czasowo pełniący obowiązku dowódcy okrętu kmdr. ppor. Marek Walder podał, że w trakcie 13 lat służby pod polską banderą okręt przebył prawie 42 tys. mil morskich, realizując zadania na morzu przez ponad 600 dni, wykonując dziesiątki zanurzeń i co najważniejsze tyle samo bezpiecznych wynurzeń. W czasie swojej służby brał udział w operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym (od 10 października 2008 do 31 marca 2009 w ramach PKW Kondor), ćwiczeniach międzynarodowych Loyal Mariner, Brilliant Mariner, czterokrotnie Baltops oraz wielu ćwiczeniach narodowych.

Okręt, należący do czterech eksploatowanych w MW RP jednostek typu Kobben (207), zbudowano w niemieckiej stoczni Rheinstahl-Nordseewerke w Emden w 1964. Od 29 października 1964 służył w MW Norwegii pod nazwą Kunna (S-319). Wycofany, w 2003 został przekazany Polsce, a 20 października 2004 w Bergen podniesiono na nim polską banderę. Wówczas otrzymał jedynie numer taktyczny 297. W miesiąc później – 27 listopada 2004 w porcie wojennym na Oksywiu okrętowi nadano imię Kondor. Matką chrzestną została prof. Danuta Hübner. Z eksploatacji okręt wycofany został, ze względu na wiek, 31 grudnia 2016.

ORP Kondor jako najstarszy z przejętych przez Polskę i wprowadzonych do eksploatacji okrętów podwodnych typu Kobben stał się pierwszym, który wycofano z eksploatacji. W czerwcu przyszłego roku wycofany zostanie kolejny okręt tego typu, najprawdopodobniej drugi pod względem wieku (zbudowany w latach 1965-66) i już nieeksploatowany ORP Sęp, który obecnie znajduje się w Stoczni Marynarki Wojennej. W przypadku dwóch pozostałych jednostek tego typu (zbudowanych w latach 1966-67 OORP Sokół i Bielik) wedle słów Inspektora MW kadm. Mirosława Mordela będzie czynione wszystko, aby wraz z Orłem służyły tak długo, żeby zapewnić wyszkolenie kadr, które w przyszłości będą stanowić załogi nowych okrętów podwodnych (Rocznica podniesienia bandery na ORP Orzeł, 2017-04-28).

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.