Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożegnanie PKW Sophia

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 lutego 2018

12 lutego na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach w obecności szefa MON pożegnano żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia udających się na Sycylię.

Na początku tygodnia pożegnano żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego udających się do Włoch na misję EU Sophia / Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak, GBLMW

Do zadań PKW EU Sophia należeć będzie działanie zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. Zadania mandatowe operacji EU Sophia kontyngent będzie wykonywał z bazy NATO Sigonella położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Podstawowym środkiem kontyngentu będzie samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Kontyngent liczy 100 żołnierzy. Wydzielono ich m.in. z Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6. Ośrodka Radioelektronicznego.

W październiku 2017 i styczniu br. przeprowadzono rekonesanse bazy Sigonella w celu sprawdzenia możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia PKW. Jednocześnie, sformowany kontyngent przygotowywał się do ćwiczenia certyfikującego, przeprowadzonego przez Dowództwo Operacyjne RSZ w końcu stycznia.

6 lutego do bazy Sigonella dotarła transportem lotniczym grupa przygotowawcza PKW. Część sił wraz z niezbędnym sprzętem przemieszcza się do rejonu działań drogą kołową. Przerzut sił głównych PKW EU Sophia do rejonu działań planowany jest na połowę lutego. 31 stycznia 2018 Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego.

Na podstawie informacji kmdr ppor. Marcina Braszaka, GBLMW


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.