Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Super Puma wpadła do morza

Lotnictwo cywilne, 18 lutego 2009

Śmigłowiec Super Puma z 18 ludźmi na pokładzie spadł do Morza Północnego, lecąc na platformę wiertniczą. W wypadku nikt nie zginął.

Do wypadku doszło ok. 19:00, ponad 190 km od Aberdeen, w pobliżu wschodniego wybrzeża Szkocji, w rejonie ETAP (Eastern Trough Area Project), kompleksie eksploatowanym przez BP i Shell. W warunkach złej widoczności, śmigłowiec Super Puma przymusowo wodował, a rozbitkowie zajęli miejsca w dwóch pontonach. W ciągu 90 minut 15 rozbitków podjęły pływające jednostki ratownicze z platformy, a 3 pozostałych zostało uratowanych przez śmigłowce.

W akcji ratunkowej uczestniczyły trzy śmigłowce Sea King i samolot Nimrod z baz RAF Lossiemouth i Kinloss Akcja była utrudniona przez wysokie, 2-3-metrowe fale i bardzo niską temperaturę wody.

Feralny śmigłowiec to Eurocopter EC225LP Super Puma nr ser. 2690, nr rej. G-REDU. Stanowi własność Bond Offshore Helicopters. Pilotował go 48-letni Michael Tweedie.


Drukuj Góra