Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Certyfikacja plutonu ochrony PKW Afganistan

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 28 lutego 2018

27 lutego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie zakończyła się certyfikacja plutonu ochrony VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan.

28 lutego, po zakończeniu szkolenia poligonowego, pluton ochrony powrócił do macierzystej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie dokona obsługi wyposażenia. Następnie, od na początku marca zostanie przekazany do 34. Brygady Kawalerii Pancernej, gdzie będzie kontynuował szkolenie w składzie całego kontyngentu do czasu przemieszczenia na teatr przyszłych działań / Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec, 17. WBZmech.

Zajęcia sprawdzające gotowość pododdziału do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem poprzedzone były dwutygodniowym szkoleniem poligonowym w Wędrzynie. Obejmowały one głównie taktykę oraz szkolenie ogniowe, w trakcie których skupiono się na zgraniu i ujednoliceniu procedur wykonywanych w składzie plutonu.

- Pluton ochrony tworzą żołnierze z różnych pododdziałów. Od przeszło trzech miesięcy jako nowo utworzony pododdział przeszliśmy szereg szkoleń i ćwiczeń. Podczas tego poligonu główną uwagę skupiłem na zgraniu wewnątrz plutonu i sprawdzeniu stopnia opanowania obowiązujących procedur – powiedział dowódca plutonu ochrony, por. Tomasz Cyga.

W czasie certyfikacji duży nacisk położono na realizm działania. Przykład stanowi grupa pozorantów, która przebrana została w stroje noszone przez Afgańczyków. Miejsca spotkań z mieszkańcami odzwierciedlały rejon przyszłych działań.

Pierwszy dzień certyfikacji obejmował cześć taktyczną. Początkowym rozkazem jaki otrzymał pluton było wykonanie patrolu, a następnie wystawienie tymczasowego posterunku kontrolnego. Działanie na posterunku obejmowało sprawdzenie ludności cywilnej w poszukiwaniu broni, materiałów wybuchowych i innych nielegalnych przedmiotów.

Kolejnym etapem było przemieszczenie się do sąsiedniej wioski. Podczas realizacji tego zadania pluton wykrył improwizowany ładunek wybuchowy, o czym natychmiast zameldował przełożonemu. Zgodnie z decyzją dowódcy, etatowa sekcja rozminowania dokonała zniszczenia niebezpiecznego urządzenia. Następnym epizodem było spotkanie dowódcy plutonu ze starszyzną wioski, w czasie którego uzyskano informacje na temat aktywności grup rebeliantów w rejonie miejscowości.

Po zakończeniu spotkania patrol nagle został ostrzelany ogniem moździerzy, w wyniku którego został uszkodzony jeden z pojazdów oraz ranionych dwóch żołnierzy. Ten punkt weryfikował umiejętność ewakuacji rannego i udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo pododdział został sprawdzony ze znajomości procedur wezwania wsparcia ogniowego. Wycofanie z rejonu stanowiło element kończący pierwszy dzień zmagań.

Drugi dzień certyfikacji obejmował cześć ogniową, podczas której zrealizowano strzelanie plutonu w obronie bazy. - Warunki atmosferyczne i dynamicznie zmieniająca się sytuacja taktyczna powodowały duże zmęczenie u każdego z żołnierzy, ale zarazem umożliwiło to skrupulatne sprawdzenie naszego przygotowania do przyszłych działań – podsumował, porucznik Cyga.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.