Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zwolnienia w Embraerze

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 20 lutego 2009

Spółka Impresa Brasileira de Aeronautica SA (Embraer), ogłosiła dzisiaj, że zwolni 20% pracowników. Zrewidowała również prognozy: produkcji i finansową na 2009.

Embraer zdecydował się na ogromne zwolnienia. Jak na razie największe, wśród dużych producentów samolotów. Boeing zwolni kilka, a Bombardier parę procent swoich pracowników. Airbus - mimo ogłoszonej dzisiaj niewielkiej korekty w tempie produkcji - na razie nie planuje cięć / Zdjęcie: Embraer

Ostatnie kilka lat było dla Embraera okresem nieustannego wzrostu. Od fatalnego 2003, kiedy Brazylijczycy wyprodukowali tylko 101 samolotów, do 204 egz. w ubiegłym roku (zobacz: Rekordowy rok Embraera, 204 odrzutowców Embraera). Sukces wiązał się również z szybszym wprowadzeniem nowych modeli i istotnym zwiększeniem zatrudnienia.

Przedsiębiorstwo odczuło jednak bardzo mocno skutki obecnego kryzysu. Dzisiaj jego przedstawiciele poinformowali o zamiarze zwolnienia ponad 4 tys. z obecnych 21 362 pracowników (nie licząc zakładów zależnych).

Wiąże się to z rezygnacją lub przesunięciem w czasie odbioru przynajmniej kilkudziesięciu samolotów. Embraer zredukował bowiem swoje plany produkcyjne do zaledwie 242 egz. Tymczasem jeszcze niedawno zakładano budowanie w miarę stałej liczby 195-200 samolotów regionalnych rocznie oraz nowości w ofercie spółki, 120-150 małych samolotów dyspozycyjnych, Phenom 100 i Phenom 300 (zobacz np: Szybkie dostawy Phenoma 100). Zmniejszono również szacunki, dotyczące obrotów, które w bieżącym roku mają spaść do 5,5 mld USD.

Redukcje zatrudnienia będą dotyczyły wszystkich grup zawodowych i wydziałów przedsiębiorstwa. Z jednym wyjątkiem. Pracę zachowają inżynierowie i technicy, zaangażowani w prace badawczo-rozwojowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra