Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek Aviation Detachment 18-2

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 marca 2018

2 marca w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze i spadochronowo-desantowe w ramach Aviation Detachmen 18-2.

W pierwszej tegorocznej rotacji Aviation Dtachment w Powidzu biorą udział 3 C-130H należące do 169th Airlift Squadron, 182nd Airlift Wing Air National Guard z bazy w Peorii w Illinois / Zdjęcie: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego

W pierwszej w tym roku rotacji Aviation Detachment na pokładach 3 C-130H do Powidza przyleciało około 80 amerykańskich żołnierzy ze 169. Eskadry Transportowej wchodzącej w skład 182. Skrzydła Transportowego Powietrznej Gwardii Narodowej (169th Airlift Squadron, 182nd Airlift Wing Air National Guard), stacjonujących na co dzień w Peorii w Illinois.

Po weekendowej przerwie, wczesnym rankiem 5 marca odbyło się spotkanie z Dowódcą 33. BLTr. płk. pil. Grzegorzem Kołodziejczykiem, a następnie wspólna polsko-amerykańska odprawa, podczas której omówiono program ćwiczeń w locie, które mają potrwać do 28 marca. Wspólne szkolenie ma obejmować m.in. loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, lądowania na powierzchni nieutwardzonej i loty z wykorzystaniem okularowych wzmacniaczy obrazu.

W ćwiczenia poza lotnikami z Peorii i Powidza mają być też zaangażowani żołnierze z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej i 6. Brygady Powietrznodesantowej. Loty mają być wykonywane z wykorzystaniem 3 amerykańskich C-130H i 2 polskich C-130E z 33. BLTr. Na 23 marca zaplanowano zawody, w których polskie i amerykańskie załogi Herculesów będą rywalizowały w dwóch konkurencjach: celności zrzutu ładunku i precyzji lądowania.

Załogi amerykańskich Herculesów odwiedzają Powidz w ramach Aviation Detachment regularnie od lutego 2013, zwykle 2 razy w roku – wiosną i jesienią. Co ciekawe, lotnicy ze 182. Skrzydła Transportowego ANG goszczą w Powidzu już po raz drugi. Poprzednio przylecieli tu w październiku 2014, jako pierwsza jednostka biorąca udział w Aviation Detachment, wyposażona w C-130H.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, tzw. Aviation Detachment, stacjonuje w naszym kraju na stałe na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 13 czerwca 2011 (Zakończenie Aviation Detachment 18-1, 2017-11-15). W Łasku tworzy go stała grupa około 20 amerykańskich żołnierzy: pilotów, techników i specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Przynajmniej raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze do Polski przylatują lotnicy i personel techniczny z amerykańskich jednostek wyposażonych w samoloty wielozadaniowe F-16 lub transportowe C-130 w sile do 250 ludzi.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.