Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DIMDEX 2018: NH90 dla Kataru

Imprezy branżowe, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 marca 2018

Siły zbrojne Kataru zamówiły 28 śmigłowców wielozadaniowych NH90. Wartość podpisanego dziś w Dausze kontraktu przekracza 3 mld euro (12,6 mld zł).

Dyrektor wykonawczy Leonardo, Alessandro Profumo (na zdjęciu po lewej) podpisał dziś w Dausze kontrakt na sprzedaż Katarowi 28 śmigłowców NH90 z wersji lądowej i morskiej. W ceremonii udział wzięła m.in. minister obrony Włoch, p. Roberta Pinotti / Zdjęcie: Michał Jarocki

Ostatniego dnia katarskich targów zawarto porozumienie o sprzedaży siłom zbrojnym Kataru 28 śmigłowców wielozadaniowych NH90. Umowa o wartości ponad 3 mld euro dotyczy dostawy Katarczykom 16 wiropłatów w wersji lądowej NH90 TTH (Tactical Transport Helicopter) i 12 w wersji morskiej NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter). Jak dowiedział się RAPORT-wto nowe katarskie śmigłowce mają być obsługiwane przez wojska lotnicze na rzecz pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

Podpisana dziś umowa zakłada, że jej głównym wykonawcą będzie włoski koncern Leonardo. Producent z Półwyspu Apenińskiego ma nadzorować montaż i dostawy śmigłowców, a także odpowiadać za wsparcie techniczne Katarczyków, a także pomoc w szkoleniu załóg i personelu obsługowego.

NH90 w wersji morskiej będą montowane w zakładach Leonardo w Wenecji – Tessera. Wiropłaty w wersji lądowej będą produkowane przez Airbusa w Marignane. Dostawy mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2022 i potrwać do 2025. Umowa zawiera w sobie opcje zakupu kolejnych dwunastu śmigłowców, po równo w każdej wersji. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.