Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończono Compact Destination-18

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 marca 2018

Po ponad trzech tygodniach w Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód zakończono ćwiczenie, pk. Compact Destination-18.

W Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód zakończono ćwiczenie, pk. Compact Destination-18 / Zdjęcia: kpt. Tomasz Bryła, BWD WKP-W

Zasadnicza część ćwiczenia pk. Compact Destination-18 rozpoczęła się 7 marca po przeprowadzeniu procesu alarmowania i osiągania gotowości przez jednostki brygady. Ćwiczenie miało na celu praktyczne sprawdzenie planowania i kierowania przemieszczeniem, rozwinięciem zabezpieczenia systemu stanowisk dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w zakresie systemów łączności i informatyki, zabezpieczenia logistycznego oraz ochrony i obrony w ramach wsparcia działań korpusu w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Przedsięwzięcie pozwoliło na praktyczną weryfikację założeń planistycznych w zakresie przemieszczenia wydzielonych sił i środków brygady do rejonu kryzysu oraz rozwinięcia wysuniętego stanowiska dowodzenia korpusu (Initial Command Element). W ćwiczeniu brali udział żołnierze 100. batalionu łączności i 104. batalionu logistycznego z Wałcza, a także 102. batalionu ochrony z Bielkowa, które stanowią część polską sił ćwiczących, oraz niemieckiego 610. batalionu łączności z Prenzlau. Całość sił brygady uzupełniał Zespół Wsparcia Dowództwa WKP-W ze Szczecina.

W pierwszej fazie ćwiczenia sprawdzono system alarmowania pododdziałów, przygotowanie do realizacji wsparcia oraz ich sprawnego przemieszczenia do rejonu zgrupowania. W zasadniczej części ćwiczenia sprawdzeniu podlegało przegrupowanie całości sił i środków brygady do wyznaczonego rejonu oraz czas rozwinięcia wysuniętego stanowiska dowodzenia korpusu na potrzeby dowodzenia siłami wysokiej gotowości reagowania w rejonie kryzysu.

Po osiągnięciu gotowości do działania sprawdzono reagowanie żołnierzy w różnych sytuacjach mogących się wydarzyć w czasie rzeczywistych działań bojowych, w tym m.in. napad na wartownika, pożar stanowiska dowodzenia oraz wozu bojowego, w których sprawdzono także działanie zespołu medycznego udzielającego pomocy poszkodowanym w tych zdarzeniach. Przećwiczono reagowanie w przypadku działania grup dywersyjnych oraz nieplanowane przemieszczenie węzłów łączności.

Na podstawie informacji kpt. Tomasza Bryły, BWD WKP-W
GaleriaDrukuj Góra