Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Airbus uruchamia projekt OPTIMA

Astronautyka, 16 marca 2018

Rozpoczęły się prace w ramach prowadzonego przez Airbus projektu OPTIMA, którego wynikiem będzie zbudowanie demonstratora technologii fotonicznych w satelitach telekomunikacyjnych. Kierowany przez oddział Airbus Defence and Space w Stevenage projekt OPTIMA stanowi część finansowanego przez Komisję Europejską programu Horizon 2020 i jest realizowany we współpracy z szeregiem partnerów z całej Europy, w tym spółkami DAS Photonics, CORDON Electronics, SODERN, IMEC i Polatis. Airbus Defence and Space zaprojektuje,  zbuduje i przetestuje demonstrator technologii fotonicznych, składający się z podzespołów i wyposażenia opracowanego przez pozostałych członków konsorcjum.

/ Ilustracja: Airbus

To właśnie w tej gałęzi techniki upatruje się obecnie potencjału mogącego zrewolucjonizować projektowanie, wydajność i możliwości przyszłych generacji satelitów telekomunikacyjnych.  Satelitarny osprzęt fotoniczny do transmisji sygnału na orbicie będzie używać światła i ma zastąpić używane obecnie technologie korzystające z fal radiowych, umożliwiając rozwój satelitów bardziej wydajnych i dysponujących większą mocą, a przez to zdolnych sprostać rosnącemu stopniowi złożoności i zaawansowania potrzeb korzystających z takich usług klientów.    

Zastosowanie światłowodów w istotny sposób przyczyniło się do ewolucji naziemnych systemów teleinformatycznych. Niewielkie rozmiary i masa tego typu rozwiązań oraz ich stosunkowo niskie zapotrzebowanie na energię powinno spowodować zmniejszenie masy satelitów telekomunikacyjnych i stopniowe zastąpienie nimi technologii używanych obecnie.

Javad Anzalchi, kierownik projektu z ramienia Grupy Airbus, powiedział: Łącząc w ramach projektu OPTIMA wysiłki naszych partnerów z branży, wnoszących do niego wzajemnie uzupełniającą się wiedzę i umiejętności opracujemy długoterminowy plan ogólny rozwoju technologii fotonicznych dla potrzeb satelitów telekomunikacyjnych – których praktyczny pokaz działania na orbicie planujemy już na rok 2020. Pełne rozwinięcie tej technologii powinno pozwolić europejskiej branży astronautycznej nie tylko z powodzeniem stawić czoła zadaniom postawionym przed nią przez unijną Europejską Agendę Cyfrową na 2020, ale też wzmocnić jej pozycję na wysoce konkurencyjnym rynku międzynarodowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.